statystyki

Konstytucja to nie sklep, z którego klienci mogą sobie wybierać poszczególne artykuły

19.10.2016, 06:50; Aktualizacja: 19.10.2016, 06:56
Borys Budka

Borys Budkaźródło: Materiały Prasowe

Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

Jest pan przedstawicielem grupy posłów, którzy zakwestionowali nowe zasady powoływania prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Na gruncie najnowszego tworu legislacyjnego, prezesa i wiceprezesa TK powołuje prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne. Wcześniej prezydent dokonywał wyboru spośród dwóch kandydatów przedstawionych w ten sposób. Trybunał w pełnym składzie rozpozna tę sprawę już 7 listopada. Co nowe zasady oznaczają dla autonomii trybunału?

Borys Budka

Borys Budka

źródło: Materiały Prasowe

O autonomii w ogóle nie ma mowy w przypadku takich przepisów. Prawo i Sprawiedliwość stworzyło przywołane rozwiązanie tylko po to, by przeforsować swojego kandydata na stanowisko prezesa trybunału i tym samym kolejny raz podjąć próbę sparaliżowania prac sądu konstytucyjnego. Tymczasem konstytucja wyraźnie określa, że prezydent ma powołać prezesa spośród osób wskazanych przez Zgromadzenie Ogólne, czyli organ kolegialny. Te zaś przepisy, które zaskarżyliśmy do TK, mogą prowadzić do sytuacji, gdy prezesem trybunału zostanie osoba, która otrzyma tylko jeden głos i to swój.

W takim przypadku nie będzie to kandydat zgromadzenia. Takie przepisy funkcjonujące w przestrzeni prawnej bardzo wpłynęłyby na wizerunek trybunału jako niezależnego sądu konstytucyjnego. Proszę też zwrócić uwagę, że PiS w tym przypadku łamie podstawowe zasady głosowania większościowego. W Sejmie, przy głosowaniu np. nad członkami kolegium IPN, każdy poseł może oddać tyle głosów, ile jest miejsc do obsadzenia. Tak też było do tej pory w trybunale.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane