Nie ma w zasadzie pola do konfliktu kompetencyjnego między rządem a trybunałem, bo trybunał nie rządzi, a tylko rozstrzyga o tym, czy przepis poddany jego kontroli jest zgodny lub niezgodny z konstytucją - powiedział w poniedziałek w Gdańsku Andrzej Rzepliński podczas odbywającej się w tym mieście konferencji z okazji 30-lecia TK.

Podczas obchodów 30-lecia TK w Gdańsku głosy poparcia dla niezależności Trybunału Konstytucyjnego w Polsce udzielili prezesi sądów konstytucyjnych z Czech, Litwy, Łotwy, Mołdawii i Ukrainy. O tym, że polski trybunał jest w tej chwili poddawany niesprawiedliwym atakom mówił też m.in. przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.

"Każdy musi znać swoją rolę i miejsce w porządku konstytucyjnym" - podkreślił Rzepliński. Dodał, że konstytucja jest wspólnym dorobkiem nas wszystkich.

Jego zdaniem nie ma też "w zasadzie pola do konfliktu kompetencyjnego między rządem a trybunałem, bo trybunał nie rządzi, a tylko rozstrzyga o tym, czy przepis poddany jego kontroli jest zgodny lub niezgodny z konstytucją" - wyjaśnił.

Obchody 30-lecia TK odbywają się w Dworze Artusa w Gdańsku. Głównym punktem uroczystości jest konferencja pod hasłem "Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych".

(PAP)

rop/ pz/PS