Kontrowersyjny wpis dotyczył wywiadu z politykiem PiS Markiem Suskim w Radiu Zet.

Tłumaczył on w nim m.in. dlaczego - jego zdaniem - Jarosław Kaczyński nie związał się z żadną kobietą. - Nie ożenił się właśnie dlatego, że służy Polsce - wyjaśniał.

Zdanie to skomentowano na profilu "Iustitia Warsaw" w taki sposób: "Niczym Führer... Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Führer. To już nawet nie jest zabawne".

Po godzinie stowarzyszenie usunęło kontrowersyjny wpis i zamieściło przeprosiny. "Było to nie najlepsze porównanie. Chodziło nam wyłącznie o wskazanie absurdalności wypowiedzi" - napisano.

Stowarzyszenie odniosło się do sprawy także w osobnym oświadczeniu, zamieszczonym na stronie internetowej. Czytamy w nim, że warszawska Iustitia "odcina się od wskazanego wpisu".

Autorem kontrowersyjnych treści okazał się sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Cezary Skwara – członek zarządu warszawskiego oddziału SSP „Iustitia”, który w związku z zaistniałą sytuacją złożył rezygnację z tej funkcji.

Interwencję w tej sprawie wszczął z kolei wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, który przesłał do Krajowej Rady Sądownictwa list. " KRS, jako konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, niejednokrotnie podejmowała działania dla dobra polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wyrażam nadzieję, że również opisana sytuacja, w trosce o kulturę sędziów, etykę zawodową i przede wszystkim gwarancję obiektywizmu, znajdzie się w polu zainteresowania Krajowej Rady Sądownictwa. Oczekuję, iż zostanie przez państwa należycie zbadana i oceniona" - czytamy w dokumencie. 

PS