Tematem rozmów była przede wszystkim nowa ustawa o TK. Andrzej Rzepliński podkreślił, że trybunał funkcjonuje niezależnie od "toksycznych okoliczności". Wyraził jednocześnie nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje.

Wiceprezes TK Stanisław Biernat podkreślił z kolei, że delegaci byli poruszeni sposobem traktowania trybunału przez polityków. - Widać że są zorientowani także w stanie naszej debaty - dodał.

Stanisław Biernat poinformował również, że odbyło się też krótkie spotkanie KW z sędziami wybranymi przez Sejm w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm, których nie zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda.

Nie doszło natomiast do spotkania komisji z sześcioma sędziami wybranymi do TK przez obecny Sejm w grudniu 2015 r. i w kwietniu br. "Utraciliśmy zaufanie do komisji i podejrzewamy, że spotkanie posłużyłoby jedynie legitymizacji kolejnej bezpodstawnie stronniczej i niekorzystnej dla państwa polskiego opinii" - oświadczyli wcześniej.

Wizyta delegacji Komisji Weneckiej ma zakończyć się w we wtorek. Jej opinia na temat nowej ustawy o TK ma być przyjęta 14 października.

(PAP)

sta/ mja/ bos/PS