W celu polepszenia sprawności i efektywności śledztw w sprawie przestępstw finansowych Zbigniew Ziobro wydał szczegółowe wytyczne dla prokuratorów.

W Prokuraturze Krajowej oraz w prokuraturach regionalnych i okręgowych mają być powołani koordynatorzy spraw dotyczących przestępstw finansowych. Według Ziobry wnioski prokuratorów o wymiar kary w sprawach, w których jest wielu pokrzywdzonych powinny odzwierciedlać ich wysoki stopień społecznej szkodliwości. W przypadku znacznej wartości wyłudzonego mienia, wnioskowanie o kary w zawieszeniu powinno być ograniczone wyłącznie do instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Według wytycznych warunkiem skutecznego ścigania przestępstw finansowych jest pociągnięcie do odpowiedzialności osób odgrywających wiodącą rolę w przestępczym procederze, a nie wyłącznie osób o rolach drugoplanowych. Dlatego wobec kierujących procederem należy jak najszybciej wydawać postanowienia o przedstawieniu zarzutów, stosować środki zapobiegawcze lub o nie występować oraz wydawać postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym - wskazano w wytycznych.

W ocenie Ziobry konieczne jest też szybkie zabezpieczenie danych, które z uwagi m.in. na upływ czasu mogłyby zostać utracone.

MS zaznaczył również, że na początkowym etapie postępowania, kiedy pokrzywdzeni niezależnie od siebie składają zawiadomienia o przestępstwie, należy sprawdzać, czy toczą się inne postępowania wobec tego samego podmiotu. W tym celu należy wykorzystać istniejące w prokuraturze bazy danych. Należy również uzyskać informacje, czy dany podmiot znajduje się w obszarze zainteresowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego - podkreślił.

Dodał także, że śledztwo od początku powinno uwzględniać wszystkie aspekty działalności finansowej podmiotu zawierającego umowy z wykorzystaniem instrumentów finansowych lub czynności bankowych: strukturę organizacyjną, zakres obowiązków zatrudnionych, sposób dystrybucji środków oraz spełnienie wymogu uzyskania zezwoleń na działalność.

(PAP)

sta/ wkt/ mhr/PS