statystyki

Gdy sąd działa opieszale i gubi pisma

autor: Paulina Szewioła16.08.2016, 00:00

Sytuacja, w której sąd przez swoje zaniedbania daje wyraz temu, że sprawa konkretnego człowieka nie jest istotna, z pewnością prowadzi do naruszenia godności jednostki.

STAN FAKTYCZNY

Do R.Ż. zaczęły trafiać drogą elektroniczną niezamówione informacje handlowe. Mężczyzna próbował interweniować w tej sprawie u nadawcy e-maili, ale bezskutecznie. Z racji tego, że trwało to już jakiś czas, postanowił wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie spółki, która przesyłała spam. Wcześniej złożył natomiast wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i pełnomocnika z urzędu. Pismo zostało jednak zgubione. Powód kontaktował się telefonicznie z sądem w tej sprawie, jednak przez pracowników sekretariatu był obcesowo zbywany. Gdy po ponad 4 miesiącach sąd nie podjął żadnych działań, R.Ż. wniósł skargę na przewlekłość postępowania. Ale i ona się zapodziała. Kiedy się w końcu połapano w całym bałaganie, zarządzono odtworzenie akt, jednak posiedzenie w tej sprawie też nie odbyło się natychmiast. Sfrustrowany i zniesmaczony R.Ż. złożył ponownie w sądzie wszystkie dokumenty i czekał.

W końcu doszło do odtworzenia akt i sąd mógł zacząć procedować. W pierwszej kolejności uznał, że postępowanie w sprawie z wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu było przewlekłe. I przyznał R.Ż. od Skarbu Państwa 2 tys. zł. Następnie rozpoznawał wniosek powoda o ukaranie spółki. Zaraz jednak umorzył postępowanie w tej sprawie z powodu przedawnienia karalności. Decyzję podtrzymał sąd II instancji. R.Ż. poczuł się bezradny, zlekceważony, jak obywatel drugiej kategorii. Z tego powodu wystąpił z roszczeniem przeciwko Skarbowi Państwa prezesowi sądu rejonowego o zapłatę 1,5 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. W jego ocenie doszło bowiem do naruszenia jego dóbr osobistych, takich jak godność i wolność osobista.

Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał roszczenie za zasadne (sygn. akt XV C 194/15).

UZASADNIENIE


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane