Włoska parlamentarzystka Elvira Savino przedłożyła projekt ustawy, która zakazuje rodzicom narzucania dzieciom diety wegańskiej pod groźbą nawet czterech lat więzienia.

Jej zdaniem wegańskie menu "jest pozbawione składników kluczowych dla zdrowego i zbilansowanego wzrostu". "Uważam, że to absurdalne, że rodzicom pozwala się niemal fanatycznie narzucać swoją wolę na dzieci, często bez właściwej wiedzy naukowej lub porady medycznej" - powiedziała agencji Reuters Savino, parlamentarzystka partii Forza Italia.

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami za podawanie dzieciom poniżej 16. roku życia wyłącznie posiłków wegańskim rodzicom groziłby rok pozbawienia wolności. Jeśli u dziecka na wegańskiej diecie pojawią się jakieś chroniczne problemy zdrowotne, rodzice będą mogli pójść do więzienia na cztery lata, a jeśli umrze - na siedem.

W ubiegłym miesiącu Włochy zbulwersowała sprawa jednorocznego chłopca z Mediolanu, który ważył tyle co trzymiesięczne dziecko. Jak stwierdzili badający go lekarze, przyczyną tego była dieta wegańska. Jak podaje BBC,w ciągu ostatnich 18 miesięcy były już cztery podobne sprawy