Jak bezpiecznie wysłać dziecko na wakacje

autor: Artur Radwan07.06.2016, 20:00
Obóz, kolonie, wyjazd

Opiekunowie, którzy zamierzają wysłać podopiecznych w czasie wakacji na kolonie lub obozy, powinni zweryfikować jednostki prowadzące taką działalność.źródło: ShutterStock

O nieprawidłowościach w organizacji wypoczynku można zawiadomić kuratora, straż pożarną, sanepid, a nawet policję. A kierownik kolonii lub obozu zobowiązany jest informować na bieżąco rodziców o zachowaniu i zdrowiu podopiecznych.

Czy zorganizowany wypoczynek musi być zarejestrowany

Postanowiliśmy wysłać nasze dzieci w czasie wakacji nad Bałtyk. Informacje o wypoczynku znaleźliśmy w szkole na plakatach. Pani dyrektor zapewnia, że to sprawdzony organizator. Niezależnie od tego chcielibyśmy go sprawdzić. Czy istnieje taka możliwość?

TAK

Opiekunowie, którzy zamierzają wysłać podopiecznych w czasie wakacji na kolonie lub obozy, powinni zweryfikować jednostki prowadzące taką działalność. Każdy taki wyjazd powinien zostać zorganizowany zgodnie z przepisami dotyczącymi wypoczynku dzieci i młodzieży. Na ich podstawie organizator zobowiązany jest zgłosić go do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce siedziby osoby lub firmy prowadzącej przedsięwzięcie. Zgłoszenia wypoczynku dokonuje się za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl.

Rodzice powinni sprawdzać organizatora nie wcześniej niż na 21 dni przed rozpoczęciem wyjazdu. Do tego czasu musi on bowiem dopełnić obowiązku zgłoszenia. Kurator oświaty, po jego zatwierdzeniu, za pomocą elektronicznego systemu przesyła informację do kuratorium właściwego ze względu na miejsce wypoczynku oraz do służb sprawujących nadzór nad bezpiecznym wypoczynkiem: właściwych terenowo jednostek straży pożarnej oraz do stacji sanitarno-epidemiologicznych. Jeśli więc opiekunowie chcą sprawdzić, czy wyjazd wakacyjny, na który wysyłają swoje dziecko, został zgłoszony do kuratorium oświaty, mogą to zrobić za pomocą strony internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Dostępna tam jest baza organizowanych wyjazdów. Podając dane o obozie lub koloniach, można skontrolować, czy obóz został zgłoszony zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podstawa prawna

Par. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. poz. 452).

Czy liczba dzieci na wychowawcę jest ograniczona

Zamierzam wysłać córkę na obóz, ale obawiam się, że do tego wyjazdu zgłosiło się zbyt wielu uczniów i nie będzie odpowiedniej opieki. Czy przepisy określają limity w tej kwestii?

TAK

Liczba uczestników obozu lub kolonii pozostających pod opieką jednego wychowawcy wypoczynku nie może przekraczać 20 osób. W przypadku grup z dziećmi do 10. roku życia oraz grup mieszanych, w których są dzieci do 10. roku życia, liczba ta nie może przewyższać 15 osób. Przepisy dopuszczają też udział nie więcej niż dwóch uczestników niepełnosprawnych lub przewlekle chorych w grupie pozostającej pod opieką jednego wychowawcy przy wyżej wskazanych limitach. W przypadku wypoczynku organizowanego wyłącznie dla dzieci niepełnosprawnych lub przewlekle chorych liczba uczestników w grupie pozostającej pod opieką jednego wychowawcy powinna być zgodna z liczbą dzieci w oddziale przedszkola specjalnego i poszczególnych klasach.

Podstawa prawna

Par. 4 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. poz. 452).

Art. 60 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.).

Czy kierownik kolonii może pełnić funkcję wychowawcy


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • paola(2016-06-14 23:36) Zgłoś naruszenie 10

    nasze dzieci jadą zaraz na początku wakacji. udało się znaleźć fajne miejsce i opiekę. co prawda trochę nas to kosztowało, ale z pomocą pożyczki online w ferratum banku się udało. poszło szybko, mało formalności i bezpiecznie bo to bank, a dzieciaki już się nie mogą doczekać wyjazdu.

    Odpowiedz
  • Baśka(2016-06-08 14:01) Zgłoś naruszenie 00

    My w tym roku jedziemy na wspólne wakacje z dzieciakami. Wybraliśmy polskie morze. Zarezerwowałam już nawet nocleg na bookapart. W ciągu roku każdy jest zabiegany, więc wakacje chcemy spędzić razem :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane