Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie napisali list do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym piszą, że w obliczu coraz częstszych ataków na wymiar sprawiedliwości, oczekują wsparcia i reakcji ze strony władz.

Sędziowie piszą, że w reakcji na artykuł "Sędzia resortowego pochodzenia", który ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie" na zawał serca zmarł, niezwiązany z wymiarem sprawiedliwości, Czesław Sterkowicz. Jest to ojciec sędziego SO Andrzeja Sterkowicza, którego zlustrowano na łamach gazety. Autor artykułu twierdzi, że Sterkowicz jest „resortowego pochodzenia”, bo jego ojciec miał mieć związki z peerelowskimi specsłużbami.

"Środowisko sędziowskie jest zaniepokojone powtarzającymi się personalnymi atakami a sędziów oraz ich rodziny , które od pewnego czasu pojawiają się zarówno w mediach jak i wystąpieniach polityków" - czytamy w liście. Sędziowie twierdzą, że takie działania są podejmowane przez podmioty będące stronami w postępowaniach sądowych, a "zatem z jednoznacznym zamiarem instrumentalnego wywarcia wpływu na wynik postępowań".

"Takie działania wpisują się w utrzymujący się od dłuższego czasu ogólny klimat niczym nieuzasadnionego deprecjonowania pozycji ustrojowej sądów" - podsumowują sędziowie.