XX TMPP, które odbyły się w dniach 20-22 maja 2016 r. na kortach Sport Park Budowlani, przyciągnęły śmietankę prawniczego tenisa, choć jeszcze nie wszystkie tenisowe gwiazdy Temidy zdecydowały się na podjęcie rękawicy podczas Mistrzostw Polski Prawników. Na wezwanie odpowiedziało aż 58 zawodników w tym czterech z Litwy, którzy przez trzy dni zmagań rywalizowali aż w trzynastu kategoriach: single panów w kategoriach wiekowych open, +35, +45, +55, +65, single pań w kategoriach open i +35, deble pań, deble panów open i +45, gry mieszane, turniej pocieszenia i turniej gości. Organizatorzy z dużym wyprzedzeniem i niezmiennym wyczuciem zamówili dobrą pogodę, dlatego też przez trzy dni turniejowej rywalizacji nad Parkiem Śląskim na lazurowym niebie świeciło słońce, a licznie zgromadzeni zawodnicy, kibice i przyjaciele turnieju mogli pomiędzy pasjonującymi meczami zażywać prawdziwie piknikowej atmosfery.

W tym roku Partnerem Głównym Mistrzostw został Lidl a Partnerem Branży Motoryzacyjnej Bawaria Motors, dzięki którym również poza kortami atmosfera była gorąca. Na zawodników po meczach czekała strefa SPA, gdzie trudy turnieju pomagali załagodzić profesjonalni masażyści. Barmani i przedstawicielki Lidla dbały o zdrowie uczestników serwując świeżo wyciskane soki owocowe i inne napoje regenerujące, a z kolei miłośnicy motoryzacji mieli okazję zapoznać się z najnowszymi pojazdami stajni BMW, a nawet zakosztować jazdy próbnej. Jak co roku uzupełnieniem zaciętej rywalizacji sportowej były wieczorne spotkania zawodników na Player’s Party. W piątek dzięki uprzejmości i zaangażowaniu obu Partnerów Mistrzostw jedna z hal tenisowych jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamieniła się w ekskluzywny namiot cateringowy, gdzie na zielonej trawie stanęły białe stoliki, rozbłysły kolorowe światła i zagrała muzyka, a liczne towarzystwo do późnych godzin mogło od nowa przeżywać turniejowe emocje i integrować się tym razem koedukacyjnie i bez podziału na kategorie wiekowe.

Drugi wieczór Mistrzostw zawodnicy spędzili na jubileuszowej kolacji w Kamiennym Kasztelu. Organizatorzy przygotowali dla zawodników szereg niespodzianek, był tort, były prezenty, nie zabrakło oczywiście wesołej atmosfery i rozkoszy podniebienia, ale również odrobiny refleksji i wspomnień. Wzruszający list przesłał do uczestników XX TMPP wieloletni tryumfator Mistrzostw, jeden z pierwszych organizatorów i wielkich nieobecnych w tym roku – mecenas Robert Zając, który jako jedyny zawodnik do tej pory brał udział we wszystkich dziewiętnastu edycjach turnieju: „Miałem wielką przyjemność uczestniczyć we wszystkich dotychczas rozegranych turniejach, odnosząc wiele zwycięstw, ale patrząc z dzisiejszej perspektywy to mniej ważne stają się zwycięstwa, ważniejszy jest sam udział w tym turnieju, który ma tak wspaniałą atmosferę, daje możliwość poznania nowych kolegów i spotkania dotychczasowych…” – te słowa wielkiej turniejowej osobowości mocno wryły się w pamięć wszystkim uczestnikom.

Organizatorzy przypomnieli również postać wspaniałej organizatorki wielu prawniczych wydarzeń i gorącej propagatorki integracji pomiędzy wszystkimi zawodami prawniczymi – radczyni prawnej Anny Zaleskiej, która jako wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach oraz wiceprezes Zrzeszenia Prawników Polskich Oddział Katowice przez wiele lat budowała więzi integracji i przyjaźni pomiędzy samorządami zawodowymi, sądami i innymi zawodami prawniczymi, ale także wyznaczała najwyższe standardy w organizacji takich spotkań dla swoich następców.

Niedzielne dopołudnie stało pod znakiem gier finałowych. Poziom sportowy mistrzostw po raz kolejny przerósł najśmielsze oczekiwania, a finał turnieju open panów spokojnie nadawał się na transmisje na dowolnym kanale sportowym. Turniejowa rzeczywistość dopisała przy tym kolejny rozdział do historii jednego z najsłynniejszych tenisowych pojedynków. Jeszcze przed mistrzostwami Prawnik.pl opublikował wywiad (czytaj TUTAJ) z SSA Mariuszem Żakiem – ojcem założycielem jednego z najstarszych turniejów prawniczych w kraju, który opowiedział historię swoich zmagań z innym sędzią – prezesem Sądu Okręgowego w Siedlcach Mirosławem Sokólskim, historię pełną zwrotów akcji i licznych przewag to jednego, to drugiego z adwersarzy. W tym roku sportowy los zetknął ich ponownie w samym finale, z którego zwycięski wyszedł sędzia Sokólski. Gratulujemy obu panom ambicji i kondycji, bo wola walki wpisana jest w Tenisowe Mistrzostwa Polski Prawników z urzędu.

Wyrównany poziom sportowy i zaciętość meczy finałowych spowodowała, że ostatnie finały zakończyły się już po oficjalnym rozdaniu pucharów, gdy słońce kryło się już za drzewami Parku Śląskiego.

Prawnik.pl był patronem medialnym wydarzenia. Na facebookowego profilu OIRP Katowice można bogatą relację fotograficzną.

Oprac. Prawnik.pl