PiS prowadzi Polskę na margines Europy

20.05.2016, 06:17; Aktualizacja: 20.05.2016, 06:22
dr Dominika Harasimiuk, ekspert od prawa UE, wykładowca Uczelni Łazarskiego

dr Dominika Harasimiuk, ekspert od prawa UE, wykładowca Uczelni Łazarskiegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dr Dominika Harasimiuk, ekspert od prawa międzynarodowego i wykładowca Uczelni Łazarskiego: Komisja Europejska potencjalnie będzie mogła wszcząć przed Trybunałem Sprawiedliwości UE procedurę o niewywiązywanie się przez Polskę ze zobowiązań traktatowych. Ignorowanie przez Polskę ewentualnego niekorzystnego wyroku TSUE, może doprowadzić do nałożenia na nas surowych kar pieniężnych.

Komisja Europejska postawiła Polsce ultimatum. Władza ma szybko doprowadzić do rozwiązania problemu z Trybunałem Konstytucyjnym. Komisja uznała, że trybunał nie może aktualnie zagwarantować efektywnego stwierdzania zgodności ustaw z konstytucją. Wizerunek Polski spada na łeb, na szyję?

Wizerunkowo jest to dla Polski poważny problem. Polska jest jak dotąd jedynym krajem Unii Europejskiej, w stosunku do którego Komisja Europejska uruchomiła mechanizm kontroli praworządności. Powaga sytuacji w mojej opinii nie zmieniła się od stycznia, kiedy KE podjęła oficjalne kroki wszczynając pierwszy etap tej procedury, oparty na dialogu z państwem członkowskim. Zignorowanie przez Polskę opinii Komisji Weneckiej, która brana była pod uwagę przez Komisję Europejską przy ocenie sytuacji w naszym kraju, było wyraźnym sygnałem, że sytuacja jest patowa. Sygnał od Komisji Europejskiej przekazany w ostatnich dniach nie jest zaskoczeniem, a był do przewidzenia w kontekście wcześniejszych wydarzeń i stanowiska naszego rządu i prezydenta.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane