statystyki

Klient notariusza też ma obowiązki

18.05.2016, 07:07; Aktualizacja: 18.05.2016, 07:25
Krzysztof Młynarski, notariusz, rzecznik dyscyplinarny Krajowej Rady Notarialnej

Krzysztof Młynarski, notariusz, rzecznik dyscyplinarny Krajowej Rady Notarialnejźródło: Materiały Prasowe

Notariusz Krzysztof Młynarski, rzecznik dyscyplinarny KRN: Fakt dokonywania określonej czynności przy udziale notariusza nie zwalnia strony aktu od własnej staranności.

26 tys. zł sąd przyznał klientce rejenta, za to, że ten nie sprawdził podpisu na akcie notarialnym, który był inny niż dane z dowodu osobistego. Co prawda notariusz w sprawie karnej został uznany za pokrzywdzonego w związku ze sporządzeniem tego aktu notarialnego, ale to nie wyklucza ponoszenia przez niego odpowiedzialności cywilnej za niedbalstwo - tak stwierdził Sąd Okręgowy w Gdańsku w wyroku z 29 stycznia 2016 r., (sygn. akt III Ca 855/15).

Jednak jak podkreślił Sąd Najwyższy w uchwale z 17 września 2003 r. (sygn. akt II CK 10/02) trzeba odrzucić tezę, jakoby fakt dokonywania określonej czynności przy udziale notariusza generalnie zwalniał stronę aktu od jakichkolwiek aktów własnej staranności. Nie jest bowiem tak, że powierzenie czynności notariuszowi jest automatycznie równoznaczne z dochowaniem należytej staranności przez stronę.

Ta kwestia jest zasadnicza przy wszelkich postępowaniach odszkodowawczych, ponieważ sąd rozważając zastosowanie rękojmi ocenia, czy uczestnik czynności mógł się z łatwością dowiedzieć o niezgodności między ujawnionym w księdze wieczystej stanem prawnym, a rzeczywistym stanem prawnym.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane