Rozszerzenia przymusu adwokacko-radcowskiego na sprawy przed sądem okręgowym i apelacyjnym domaga się porozumienie samorządów i stowarzyszeń prawniczych.

Organizacja została powołana we wrześniu 2015 r. przez przedstawicieli korporacji zawodowych, stowarzyszeń prawniczych i innych organizacji zrzeszających adwokatów, asystentów sędziów, doradców podatkowych, komorników sądowych, kuratorów sądowych, notariuszy, prokuratorów, radców prawnych, referendarzy sądowych, sędziów, urzędników i pracowników administracji sądowej oraz innych zawodów i środowisk prawniczych. W zamyśle ma ono służyć pogłębieniu dialogu społecznego w wymiarze sprawiedliwości.

Podczas ostatniego spotkania uczestnicy porozumienia przyjęli pięć stanowisk zawierających postulaty zmian dotyczących funkcjonowania sądownictwa i samorządów zawodowych. Jedno z nich obejmuje wprowadzenie przymusu adwokacko-radcowskiego w postępowaniach przed sądem okręgowym i apelacyjnym, co w założeniu ma przełożyć się na sprawniejsze i szybsze rozstrzyganie spraw, podniesienie poziomu pism procesowych, a także zmniejszenie liczby sporów sądowych ze względu na możliwość wyjaśnienia klientowi bezzasadności powództwa.

Kolejne postulaty porozumienia dotyczą utworzenia w sądach wydziałów egzekucyjnych, przygotowania kompleksowej regulacji w sprawie biegłych sądowych, udostępnienia notariuszom danych z rejestru PESEL oraz wsparcia akcji z zakresu edukacji prawnej.