statystyki

Od adwokata wymaga się więcej

16.05.2016, 07:01; Aktualizacja: 16.05.2016, 12:15

Adwokat, który działa jako pełnomocnik, musi wyraźnie poinformować o tym fakcie drugą stronę. Najlepiej, aby pełnomocnictwo zostało uwidocznione w treści umowy.

Adwokat został pozwany o zapłatę kwoty 11 tys. zł. Powód zawarł z nim umowę najmu wydzielonego miejsca na przystani, do bazowania łodzi motorowej. I co miesiąc wystawiał faktury VAT, ale prawnik nie płacił. Właściciel terenu rozwiązał zatem umowę najmu. Prawnik nie usunął jednak łodzi z przystani. W związku z tym właściciel nieruchomości wystawił faktury za bezumowne korzystanie z terenu. A prawnik wciąż nie płacił, i nie zabrał łodzi.

Strategia procesowa

Nakazem zapłaty sąd rejonowy uwzględnił żądanie pozwu. W sprzeciwie adwokat podniósł, że wcale nie jest właścicielem łodzi, a podpisując umowę najmu działał jedynie jako pełnomocnik prawdziwego właściciela łodzi. Właściciel nieruchomości podobno wiedział o tym, albowiem zostało mu przedłożone pełnomocnictwo. Dalej podnosił, że łódź była posadowiona w innym miejscu niż uzgodnili, a mianowicie umieszczono ją w krzakach. Prawnik zaś nie wyrażał zgody na to, ponieważ uniemożliwiało to wodowanie i utrudniało przemieszczanie łodzi. Ponadto łódź została okradziona, a więc teren był nienależycie zabezpieczony. I wskazał również, iż powód nie przedstawił dowodu, że pismo o rozwiązaniu umowy zostało prawnikowi doręczone. Nie została zatem skutecznie wypowiedziana umowa najmu. A poza tym w maju i czerwcu 2013 r. adwokat był niemalże cały czas w szpitalu. I nie odebrał łodzi ponieważ inne rzeczy znajdujące się na terenie powoda uniemożliwiały dostęp do łodzi sprzętowi koniecznemu do jej transportu.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane