Jeszcze w listopadzie zacznie obowiązywać nowy taryfikator mandatów. Premier podpisał rozporządzenie zmieniające wysokość niektórych mandatów - potwierdziła w czwartek PAP rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Wioletta Paprocka.

Nowy taryfikator przewiduje zaostrzenie do 500 zł kar za parkowanie w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych i przejeżdżanie na czerwonym świetle, a równocześnie zmniejszenie do 100 zł kar dla pieszych za przechodzenie na czerwonym świetle.

Obecnie mandaty za parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i za przejeżdżanie na czerwonych świetle wynoszą od 20 do 500 zł. Piesi, którzy przechodzą na czerwonym świetle, dotychczas byli karani mandatem w wysokości 250 zł.

Nowe przepisy wchodzą w życie 14 dni po opublikowaniu w Monitorze Polskim

Rozporządzenie precyzuje również zapisy dotyczące jazdy bez włączonych świateł mijania. Za ich brak w nocy - tak jak obecnie trzeba płacić 200 zł, za jazdę bez świateł w dzień - 100 zł. Zaostrzy się jednak kara za jazdę bez świateł w tunelu - teraz wynosi 100, a ma wzrosnąć do 200 zł.

Wprowadzono też zapis, zgodnie z którym w sytuacji niezachowania wymaganego odstępu - pięciu metrów - w czasie zatrzymania auta w tunelu (np. z powodu korków czy przejazdu kolumny uprzywilejowanej) grozić będzie do 100 zł mandatu.

Nowe przepisy wchodzą w życie 14 dni po opublikowaniu w Monitorze Polskim.