statystyki

Sąd nie da się nabrać na niewyjaśnione przyczyny techniczne

25.04.2016, 12:42; Aktualizacja: 25.04.2016, 14:05

Gdy strona reprezentowana jest przez adwokata lub radcę prawnego, to brak winy po jego stronie jest warunkiem przywrócenia terminu przez sąd, bowiem to na nim spoczywa obowiązek zadbania o prawidłowe i terminowe dokonanie czynności procesowych.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w sądzie administracyjnym walczyła z niekorzystnym dla siebie postanowieniem referendarza co zwolnienia z kosztów postępowania w sprawie z jej skargi na decyzję dyrektora izby celnej w przedmiocie podatku akcyzowego.

Postanowienie to zostało doręczone jej pełnomocnikowi. On wniósł sprzeciw, jednakże zapomniał pismo podpisać. Dlatego też został wezwany do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu pod rygorem odrzucenia sprzeciwu w terminie 7 dni. Braki formalne nie zostały jednak uzupełnione. Kobieta złożyła zatem sporządzony przez siebie wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia braku formalnego sprzeciwu wraz z podpisanym przez siebie egzemplarzem sprzeciwu. Podała, że jej pełnomocnik, po otrzymaniu wezwania z sądu przesłał jej pismo za pośrednictwem poczty elektronicznej, jednakże wiadomość nie dotarła do niej z powodu „niewyjaśnionych przyczyn technicznych". A okoliczność tę skarżąca ustaliła w wyniku audytu stanu spraw prowadzonych przed sądem.

A inne formy kontaktu?


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane