Koniec wody za bezcen

autor: Tomasz Żółciak19.04.2016, 07:44; Aktualizacja: 19.04.2016, 08:01
Choć nowe prawo wodne oznacza rewolucję, rząd chce przyjąć dokument w ekspresowym tempie

Choć nowe prawo wodne oznacza rewolucję, rząd chce przyjąć dokument w ekspresowym tempieźródło: ShutterStock

Rząd chce wprowadzić nowe opłaty dla przedsiębiorstw za korzystanie z wody. A to dla obywateli może oznaczać wyższe rachunki za prąd i za zakupy w sklepach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

 • Regulacje biegu rzek przez Wody Polskie(2016-06-12 01:28) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wolno do tego dopuścić, ażeby wprowadzono w życie program "zapobiegania suszy i powodzi", ponieważ w jego planach jest betonowanie i prostowanie rzek, a co za tym idzie - szybsze spuszczanie wody do morza. Europa od dwudziestu już lat odwraca się od tego modelu ponownie "renaturyzując" rzeki, a my pchamy się w "regulowanie" biegu rzek pod szczytnymi hasłami. Przecież Odra wylewa tylko tam, gdzie jest "uregulowana". Co za sobą pociągnie "regulacja" środkowego i/lub dolnego biegu rzeki? Po realizacji tego programu powodzie będą już nie tylko we Wrocławiu i Frankfurcie, ale także w Kostrzynie i w Szczecinie.

  Odpowiedz
 • :-)(2016-05-04 17:28) Zgłoś naruszenie 10

  nalezy zastanowic sie jak bedzie w praktyce interpretowany Art.33.1 p4 Zwyklym korzystaniem z wod nie jest: 1) nawadnianie gruntow lub upraw woda podziemna;???

  Odpowiedz
 • :(2016-04-21 19:47) Zgłoś naruszenie 10

  Podatek deszczowy - opłata liczona od powierzchni dachu - nie sadze ze to ucieszy np. koscioly gdzie powierzchnie dachow sa calkiem spore...

  Odpowiedz
 • Jolanta(2016-04-20 13:59) Zgłoś naruszenie 30

  Główne zagrożenia dla mądrego gospodarowania wodą pochodzą z dyrektyw Unii Europejskiej oraz z naszych krajowych grup interesów reprezentujacych samorządowe firmy. Racjonalność dzięki ww. nie nastąpi. Klasy czystości wód płynących. Wg mądrości Unii Europejskiej woda ma być w rzekach czystrza od deszczu. Obecnie wprowadzany system klasyfikacji czystosci wód to pośrednio całkowity zakaz istnienia w kraju zakładów przemusłu ciężkiego. W końcu szanujące się kraje stal,węgiel, koks,cement, kupują, a nie produkują u siebie. Ta wdrażana obecnie klasyfikacja jest jeszcze bardziej dołująca od już od kilku lat działajacej ( w powijakach). Praktycznie każde nawet dobrze oczyszczane ścieki są niedopuszczalne, rolnictwo jest też praktycznie niedozwolone. Po prostu każdy ślad istnienia ludzi i działalności gospodarczej jest nieakceptowalny. Przed 20 latami były trzy klasy czystości, jasno sformulowane. Przez okres 20 lat w Polsce zanieczyszczenia wód udało sie obniżyć o ok. 50%. Jednak wg nowych klas prawie wszystkie krajowe wody są złe. Co trzeba zrobiś -zlikwidować przemysł decyzjami lub opłatami oraz karami. Jak sądze, ani porzedni rząd, ani obecny nie wie co mu tak zwani fachowcy od czystości wód podkładaja do podpisu. Oczywiście w większości to tłumaczenia z języka angielskiego naukowych osiągnięć tak zwanych przyrodników, dla których główny problem to istnienie człowieka. Niestety względy praktyczne pokazują, że system opłat za korzystanie z wód jest taki jakiego sobie rzyczą samorzadowe wodociągi. Te firmy nie odpowiadają za przeciwdziałanie skutkom powodzi, skutkom susz. Wodociagi poprzez samorzadowców w organach Państwa skutecznie doprowadzaja do zasady wmyśl której dobre wody z rzek są udostępniane praktycznie bezpłatnie na ich potrzeby ( ok. 2 gr/m3) zaś przemysł ma do dyspozycji wody gorsze za ok. 18 gr. /m3. Nie zdziwię się gdy woda na potrzeby samorzadowych przedsię biorstw po negocjacjach z rządem zdrożeje do 4 gr/m3 i będzie wielki płacz , że zdożała o 100%. W tym samym czasie po cichu, bez negocjacji dla przemysłu zdrożeje do 36 gr/ m3. Tak więc całą krajową gospodarkę wodną będzie utrzymywał przemysł, glównie ciężki, dopóki nie zostanie zniszczony, a dotacje z NFOŚi GW, WFOŚi GW z budżetu i dotacje unijne będą otrzymywać samorządy.

  Odpowiedz
 • as(2016-04-20 00:31) Zgłoś naruszenie 60

  to co ci panowie wyczyniają z projektem ustawy Prawo wodne można porównać do cyrku!!! Pisanie ustawy po kryjomu, jak za okupacji, przetarg dotyczący opłat za wodę ma być wykonany w przeciągu (praktycznie) 3 miesięcy!!!!!! Jaja sobie robią z ludzi. Proces legislacyjny - zero uzgodnień, a przecież jest to projekt jakby nie było rządowy. Chłopcy zabrali się za poważne sprawy, które w przyszłości mogą skutkować dla kraju bardzo poważnymi konsekwencjami. Nazwa "Wody Polskie" to nie wszystko. Nad tym problemem należałoby się poważnie zastanowić. Ustawa to nie powieść i nie powinna zawierać tyle szczegółowych informacji. Szok i wstyd!!!

  Odpowiedz
 • ostschlesien(2016-04-19 15:52) Zgłoś naruszenie 57

  Oj, POstępaki !!? Nie wystarczy umieć czytać. Trzeba umieć czytać ze zrozumieniem. Trudne, co? No to musicie się pogodzić z tym, że przez najbliższych 12 lat, albo i dłużej, będziecie się stresować !? Zawsze, jeśli się chce, można znależć jakieś wyjście, np. "BIERI CZEMODAN I NA MAGADAN". Prawda, jakie atrakcyjne, a miejsce jakie postępowe ?!

  Odpowiedz
 • x(2016-04-19 15:18) Zgłoś naruszenie 203

  To teraz woda jest za bezcen? U mnie zimna woda ok 9 zł. za m3, podgrzanie ok. 18 zł. za m3. Które ceny za PiSu nie wzrosną. Trzeba ceny podnieść żeby dołożyć patologii na wódkę w ramach 500+.

  Odpowiedz
 • A(2016-04-19 13:11) Zgłoś naruszenie 302

  500+ ustawa nieprzemyślana oraz pozbawiona zdrowych logicznych kryterium przyznawania środków, wymaga dużych nakładów, plus oczywiście koszty obsługi tej że, dlatego wszystko drożeje w zastraszającym tempie. Ludziom spoza obszaru tego rozdawnictwa grozi ubóstwo.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • trzebadbac(2016-04-19 13:00) Zgłoś naruszenie 78

  I bardzo dobrze . Woda to największy skarb.

  Odpowiedz
 • spokojnie(2016-04-19 12:11) Zgłoś naruszenie 820

  to tylko niemiecka szczujnia : Der Dziennik Gazeta bezPrawna.

  Odpowiedz
 • bogu(2016-04-19 11:54) Zgłoś naruszenie 113

  500 plus ?

  Odpowiedz
 • Anna(2016-04-19 11:51) Zgłoś naruszenie 138

  Woda jest darem Natury, to prawda. Ale ta woda od Natury spada deszczem z nieba a potem płynie sobie w rzekach. Zdecydowanie nie wpływa sama do mieszkań, ani zakładów przemysłowych. Żeby woda popłynęła do mieszkań, potrzebne są urządzenia filtrujące, dziesiątki kilometrów rur i wszelkie inne oprzyrządowanie. A to kosztuje, bardzo dużo kosztuje. W dodatku wszystko to aby działało, musi być konserwowane na okrągło, to też kosztuje. Jeszcze bardziej kosztowna jest brudna woda, czyli ścieki. Aby nie pić wody z tym, co spuszcza się w WC, potrzebne są osobne rury, inne urządzenia, itp. Ale woda to nie tylko Dar. To także zagrożenie i to ogromne. Ludzie mają krótką pamięć, a 1997 rok to przecież tak niedawno. Tyle się potem gadało o konieczności naprawy wałów przeciwpowodziowych, o zwiększeniu OPŁAT za wodę, aby zdobyć na to środki, itp. Ale wtedy też się zaczęło od razu protestowanie, że opłaty będą za wysokie... więc nic się nie zrobiło i czekamy na kolejną "wielką wodę". Dalej, woda potrzebna jest nie tylko w domach. Za PRLu wielkim kosztem nawodniono (rowy melioracyjne) ogromne obszary kraju. Teraz gdzie nie pojadę, rowy trawą i krzakami zarośnięte a na polach susza... A klimat się zmienia na niekorzyść, niedługo woda stanie się darem rzadkim, a przez to i bardzo cennym czyli kosztownym... A my co? Jak zwykle, "jakoś to będzie". Ale nie, nie będzie, nie tym razem. "Samo" nic się nie zrobi.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Oj tak ...(2016-04-19 11:19) Zgłoś naruszenie 610

  OTO KOLEJNE EFEKTY TEORETYCZNEGO PAŃSTWA PO I PSL ORAZ NIC NIE ROBIĘ , NIC NIE MOGĘ !!!!!!! H... D... I KAMIENI KUPA !!!!!!!

  Odpowiedz
 • Spady GRUSZEK z WIERZBY PIS (2016-04-19 11:17) Zgłoś naruszenie 175

  Sprawdza się ludowe porzekadło ... "Przyszło NOWE ... i przyszły NOWE MAŁWANY"

  Odpowiedz
 • emeryt(2016-04-19 11:03) Zgłoś naruszenie 104

  Oszusty dlaczego nie drukujecie tego co się pisze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rotuA(2016-04-19 11:02) Zgłoś naruszenie 285

  Bez sensu ! Każda rodzina , która powiększy się o drugą pociechę, będzie musiała te 500 zł wydać na droższe towary, czyli guzik zaoszczędzą, bo firmom podniosą opłaty za wodę, a te z kolei podniosą opłaty za usługi i towary.Koło się zamyka i problem dalej jest taki sam , albo jeszcze gorszy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rewncista(2016-04-19 11:00) Zgłoś naruszenie 144

  W zachodniopomorskim w Gminie Rewal woda która leci z kranu jest nie zdatna do picia, na podstawie zużycia wody płaci się za odbiór śmieci które trzeba segregować,,wodę do picia trzeba kupić w supersamach,to jest skandal ze ma się podnieś opłatę za wodę która nie nadaje się do spożycia a nawet do prania.PIS tak jak PO wszystko robi żeby jak największa cześć młodych Polaków opuściła Polskę a renciści przymierali głodem. Uważam ze Państwem nie powinny rządzić partie polityczne a parlament i rzad powinien wybiera Naród . Jaka kolwiek partia w Polsce rządziła dyla niezgoda,korupcja i okradanie obywatela a oszuści się bogacili kosztem społeczeństwa.

  Odpowiedz
 • janio(2016-04-19 10:37) Zgłoś naruszenie 257

  Co UE ma do cen za naszą wodę. Woda jest darem natury, jest darmowa. To co jest kosztem w tym interesie, to ujęcie wody, filtrowanie i przesłanie rurami do naszych mieszkań, zakładów pracy.....ta infrastruktura techniczna służy całe lata. Woda jak i inne dobra natury są majątkiem narodowym, a nie prywatną własnością.

  Odpowiedz
 • keszet(2016-04-19 10:21) Zgłoś naruszenie 129

  Artykuł wyglada na tłumaczony na polski z np. angielskiego z a pomacą tłumacza googla i podany na surowo, bez krekty. Co za niechlujstwo redakcyjne!!!

  Odpowiedz
 • Michał(2016-04-19 09:52) Zgłoś naruszenie 574

  Kolejna dobra zmiana. Rewelacja! A nawet rok nie minął od wyborów i już nowe stołki wyrastają jak grzyby po deszczu. I powiedzcie mi teraz: czym PiS różni się od PO? Tylko mordami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane