statystyki

Adwokat wrogów publicznych

autor: Emilia Świętochowska05.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 05.04.2016, 06:48
Sven Mary

Sven Maryźródło: Inne

W stosowaniu proceduralnych sztuczek i wybiegów balansujących na granicy prawa Sven Mary doszedł do mistrzostwa. Ta umiejętność przyda mu się teraz, gdy został obrońcą Salaha Abdeslama, podejrzanego o zaplanowanie ataków terrorystycznych w Paryżu w 2015 r.

Już w ciągu pierwszych kilku dni po aresztowaniu islamskiego ekstremisty kancelaria Svena Mary’ego, 43-letniego karnisty, gwiazdy belgijskiej palestry, otrzymała setki obraźliwych e-maili i pogróżek od osób, w oczach których kwestie winy i odpowiedzialności za zamachy zostały dawno rozstrzygnięte. Z obawy o bezpieczeństwo pracowników siedziba firmy w brukselskiej dzielnicy Saint-Gilles została czasowo zamknięta. Sam Mary do obelg, a nawet gróźb śmierci zdążył się przyzwyczaić przez kilkanaście lat swojej kariery. Kiedy reprezentował w procesie Michela Lelievre’a, oskarżonego o współudział w siatce pedofilskiej seryjnego mordercy Marca Dutrouxa, przebite opony samochodowe były na porządku dziennym, a listy z pogróżkami dostawały nawet jego dzieci.

Sven Mary

Sven Mary

źródło: Inne

W rodzimej Belgii przylgnęła do niego etykieta „obrońcy kanalii” (avocat des crapules), gdyż ma na koncie tyle spraw wyjątkowo podłych i zdeprawowanych klientów, że mógłby z powodzeniem obdzielić nimi kilku statystycznych adwokatów. Oprócz Lelievre’a, skazanego na karę 25 lat więzienia m.in. za pomoc w uprowadzeniu kilkunastu dziewczynek, bronił także Fouada Belkacema, rzecznika prasowego islamskiej grupy terrorystycznej Sharia4Belgium (w ubiegłym roku sąd wymierzył mu karę 12 lat pozbawienia wolności). Organizacja wysyłała dżihadystów na wojnę w Syrii, publicznie nawoływała do wprowadzenia w Belgii szariatu i głosiła karę śmierci dla homoseksualistów. Z usług Mary’ego korzystało też wielu wpływowych gangsterów (nierzadko imigranckiego pochodzenia), w tym Kapllan Murat, znany ze swoich kilku udanych ucieczek z więzienia. W bogatym i urozmaiconym portfolio klientów karnista ma także m.in. sędziego uwikłanego w skandal bankowy, piłkarza oskarżonego o pobicie, a także aktora Jeana-Paula Belmondo.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane