Wywieszenie uciążliwego banera nie zawsze karane

autor: Patryk Słowik16.03.2016, 07:24; Aktualizacja: 16.03.2016, 10:06
wybory

Czas przed każdymi wyborami jest napięty, a działania poszczególnych kandydatów wzbudzają kontrowersjeźródło: ShutterStock

Przepis karny kodeksu wyborczego nie wymaga, aby polityk chcący się zareklamować poprzez baner na budynku musiał wymagać od zarządcy nieruchomości stosownej uchwały wspólnoty. Co więcej, jeśli sam jest zarządcą, może podjąć decyzję o zareklamowaniu samego siebie samodzielnie. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Czas przed każdymi wyborami jest napięty, a działania poszczególnych kandydatów wzbudzają kontrowersje. Jedną z kwestii, która wzbudza wątpliwości od strony prawnej, jest to, gdzie i na jakich zasadach w przestrzeni publicznej mogą reklamować się poszczególni startujący. Wiele sporów pomiędzy kandydatami a osobami kwestionującymi prawo do wywieszania banerów wyborczych odbywa się na drodze cywilnej. Tymczasem w polskim porządku prawnym istnieją przepisy karne, które mogłyby znaleźć zastosowanie w takich przypadkach. I tak art. 495 ust. 1 pkt 1 kodeksu wyborczego (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 ze zm.) stanowi, że kto w związku z wyborami umieszcza plakaty i hasła wyborcze na ścianach budynków bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, podlega karze grzywny.

I właśnie o ten czyn zostało oskarżonych czterech mężczyzn, którzy podjęli decyzję o wywieszeniu dwóch banerów wyborczych na ścianie bloku mieszkalnego będącego powierzchnią wspólną budynku. Powód postawienia im zarzutów? Nie mieli na to zgody właściciela jednego z lokali mieszkalnych w tym bloku. Dysponowali jedynie zgodą zarządcy nieruchomości.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane