statystyki

Inwestor zapłaci więcej, gdy wie o wyższej kwocie wynagrodzenia

autor: Michał Culepa01.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 01.03.2016, 08:30

Aby odpowiadać solidarnie wobec podwykonawcy, inwestor musi wiedzieć, że główny wykonawca umówił się na wynagrodzenie większe niż suma przewidziana w pierwotnym kontrakcie – uznał Sąd Najwyższy.

W nadleśnictwie podjęto decyzję o wybudowaniu leśniczówki. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe przeprowadziło stosowne procedury przetargowe i wybrało jako wykonawcę firmę budowlaną prowadzoną przez K. Część prac – dotyczących wykonania instalacji elektrycznych – została zlecona podwykonawcy C. Nie został on jednak oficjalnie zgłoszony Lasom Państwowym jako inwestorowi. Mimo to Lasy nigdy nie sprzeciwiły się wyborowi C. na podwykonawcę. Co więcej, przedstawiciele tej firmy uczestniczyli w spotkaniach dotyczących przebiegu robót, w których brali również udział przedstawiciele inwestora.

Prace zakończyły się w październiku 2012 r.: instalacje zostały sprawdzone i odebrane, a podwykonawca wystawił fakturę na łączną kwotę blisko 29,5 tys. zł. Pieniędzy tych jednak od głównego wykonawcy nie otrzymał. Po prawie 8 miesiącach bezskutecznego monitowania dłużnika podwykonawca zażądał więc zapłaty bezpośrednio od inwestora – Lasów Państwowych. Ten jednak także odmówił, twierdząc, że całość wynagrodzenia została wypłacona wykonawcy, a inwestor nie był informowany o umowie łączącej wykonawcę z podwykonawcą.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane