statystyki

W nowym procesie karnym nie będzie przedłużenia terminu na złożenie apelacji

autor: Ewa Maria Radlińska29.02.2016, 05:30

Rzecznik praw obywatelskich pisał w tej sprawie do ministra Ziobry. W jego ocenie brak możliwości wydłużenia tego terminu może godzić w prawo do obrony. Resort nie przewiduje jednak wprowadzenia takiej zmiany.

O rozważenie tej sprawy wnosił RPO w grudniu 2015 r. Chodzi o przypadki spraw karnych szczególnie skomplikowanych, gdzie uzasadnienie wyroku sądu I instancji jest bardzo obszerne, tj. liczy nieraz sto, a nawet tysiąc stron. I właśnie taka sprawa skłoniła rzecznika do podjęcia działań. Został o niej powiadomiony przez kilku senatorów, którzy wskazali na postępowanie prowadzone przez Sąd Rejonowy w Szczecinie, w którym uzasadnienie wyroku liczyło dokładnie tysiąc dwieście stron, a jego napisanie zajęło sądowi blisko dziewięć miesięcy. I choć zgodnie z art. 423 par. 1 kodeksu postępowania karnego, uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku o jego sporządzenie, a w wypadku sporządzenia uzasadnienia z urzędu - od daty ogłoszenia wyroku, to jednak w sprawie zawiłej, w razie niemożności sprostania temu terminowi, prezes sądu może go przedłużyć.

Obrona - w stosunku do terminu apelacji - takiej możliwości już nie ma. Jest na to - zgodnie z art. 445 par. 1 k.p.k. - w każdym wypadku 14 dni biegnących od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem. I tak RPO próbował przekonać ministra, że „nie można wymagać od obrońcy przygotowania poprawnej i kompleksowej apelacji w sytuacji, gdy nie mógł w wystarczającym zakresie zapoznać się z uzasadnieniem wyroku.”

- Rozumiem ten problem i rozwiązanie widzę jedno: wprowadzenie przepisu pozwalającego sądowi na przedłużenie terminu do wniesienia apelacji - zgadza się z RPO sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane