Zbigniew Ziobro: Prokuratura musi być podporządkowana rządowi. Dziś jest poza kontrolą [WYWIAD]

autor: Rafał Drzewiecki26.02.2016, 09:00
Minister Sprawiedliwosci Zbigniew Ziobro

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazetaźródło: Agencja Gazeta

- Prawo do ingerowania w śledztwa czyni sytuację klarowną. Wolę móc wydawać polecenia oficjalnie, zgodnie z prawem, bo nie dam wtedy okazji do politycznej zemsty nowej władzy - uważa Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości. 

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

 • BoloiLolo(2016-03-05 05:16) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego Potrzebne są zmiany.....!!!!!Jestem osobą bezpartyjną daleką od spekulacji partyjnych pracowałem na trzy zmiany ciężko i zostałem okradziony jak 18 tysięcy Polaków a zważyć należy że każdy miał rodzinę dzieci , wnuków a tu KLAPA panie Borys Budka co Pan zrobił w tej sprawie ,,,no oczywiście nic,,, prawdziwe nieudacznictwo,,tu potrzeba żelaznej ręki,,, w majestacie prawa oraz braku odpowiedzialności Konstytucyjnej ...AFERY różne pożerały Polskę oraz ich obywateli a "" Wielki Trybunał Dziadków ""patrzał na to wszystko i zero reakcji tylko BEREZA KARTUSKA mogłaby to naprawić w krwi mamy nieuczciwość,,, znają nas w całej EUROPIE ....--Pytanie dlaczego tak wielkie CUDA nie dzieją się w ANGLII ,,,gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat ,,,albo Szwecji, Norwegii i Finlandii czy nawet u naszych sąsiadów Niemców ,,, i tu jest odpowiedź kto jest winien tego DRAŃSTWA,,,, niech czytelnicy sami ocenią ----przez 8 s lat obsadzali stanowiska a moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z ""Betonu Ciężkiego""" a to nie jest normalne zjawisko,,, a Pan Borys Budka próbuje ten CEPELIN z NIEUDACZNIKAMI bronić,,,,,

  Odpowiedz
 • czarny(2016-03-04 08:27) Zgłoś naruszenie 00

  Dzierżyński PISRLu łaskawie przemówił. To teraz co będzie? Dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf? I pokazowe procesy, żeby stado klakierów mogło się wykazać i uzasadnić swoją przydatność?

  Odpowiedz
 • PISOWIEC(2016-03-02 17:43) Zgłoś naruszenie 00

  Wszystko musi być podporządkowane rządowi, a jak nie jest ot zrobimy, że będzie:)

  Odpowiedz
 • Praktyk_Patryk(2016-02-27 22:07) Zgłoś naruszenie 10

  W prokuraturze dobrze nie było, dobrze nie jest i - jak czytam Zbyszka Ziobro - to twierdzę, że lepiej nie będzie. Choć uważam, że intencje ministra są dobre, kolejne lata pokażą, moim zdaniem, że kierunek i sposób zmian są nietrafione. Chciałbym się mylić. Znów za nadanie kierunku zmianom w obszarze prawa karnego procesowego odpowiadają teoretycy prawa a nie praktycy. A tak z ciekawostek z życia prokuratury: Czy wiecie, dlaczego spadła liczba aktów oskarżenia o 2/3 po wprowadzeniu reformy? Nie zgadniecie i nie uwierzycie. Bo prokuratorzy w ogromnej liczbie, o zgrozo, nie potrafili ich napisać, choć od strony wymagań formalnych tego pisma procesowego to banalnie proste, jak pozew w sprawie cywilnej. I obecna i poprzednia procedura karna nie są złe, ale do stosowania trafnie każdej potrzeba dobrych i moralnych prawników. W obszarze prawa zawsze jego staranne stosowanie daje lepsze efekty niż poprawianie niedomagań i mizerii praktyki kolejnymi legislacjami, zwłaszcza oscylującymi między skrajnymi teoriami.

  Odpowiedz
 • j.(2016-02-27 20:17) Zgłoś naruszenie 61

  Obawiam się, ze rację może mieć K. Marcinkiewicz mówiąc, że będą niebawem więźniowie polityczni i że to nie pospolici bandyci, ale np. działacze opozycji, albo np. dziennikarze prezentujący poglądy nie do przyjęcia dla obecnej władzy mogą być przede wszystkim na celowniku podległej rządowi prokuratury.

  Odpowiedz
 • gd(2016-02-27 13:53) Zgłoś naruszenie 100

  Chodzi o to, żeby można było skutecznie wydawać polecenia w celu np. znalezienia "haków" na tych, których obecna władza nie lubi, a jak ktoś z ekipy rządzącej nabroi, żeby można było zabronić prokuratorom jego ścigania. Nikt teraz nie może być pewnym swego losu. Ja już szykuję szczoteczkę do zębów, bo może za tydzień po mnie przyjdą o 6 rano, wywalą drzwi, zakują i zamkną w kiciu. Za co?... No... za to, co tu napisałem, a co, mało?... Jak im Ziobro rozkaże, to mnie zamkną, a jak ktoś z PiS-u narobi np. przekrętów, to nie będzie wolno go ruszyć, tak jak nie wolno ruszyć "SKOKÓW". Zresztą jeśli ktoś nie krytykuje obecnej władzy, nie ma nic wspólnego z PO, KOD-dem, PSL-em itp. a po prostu jest bandytą i robi swoje, to obawiam się, że póki co może spać spokojnie... Czemu innemu może służyć podporządkowanie prokuratury rządowi?..

  Odpowiedz
 • wjw(2016-02-27 12:36) Zgłoś naruszenie 63

  Pan Leszek Miller już swego czasu ocenił tą postać. I nic się nie zmieniło...

  Odpowiedz
 • Sędzia(2016-02-27 12:18) Zgłoś naruszenie 15

  Prokurator to pies, a pies musi mieć swego Pana. Wielu "psów" słuchało się tego jakby popaprańca Kiszczaka

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Boguslaw Biedrzynski(2016-02-27 08:49) Zgłoś naruszenie 23

  Zawiadomienie Prokuratora Generalnego o uzasadnionym popełnieniu przestępstwa przez sędziego Daniela Strzeleckiego na szkodę Bogusława Biedrzyńskiego – czyn z art. 231 § 1 k.k. http://barwybezprawia.pl/2015/12/15/zawiadomienie-prokuratora-generalnego-o-uzasadnionym-popelnieniu-przestepstwa-przez-sedziego-daniela-strzeleckiego-na-szkode-boguslawa-biedrzynskiego-czyn-z-art-231-%c2%a7-1-k-k/

  Odpowiedz
 • Kuba(2016-02-26 23:42) Zgłoś naruszenie 27

  Ciekawy wywiad, ale trochę zbyt dużo odwołań do przeszłości. Minęło przeszło 8 lat, minister Ziobro jest dużo dojrzalszym prawnikiem i politykiem, tak więc odwoływanie się do tego co było jest dla czytelnika nieciekawe. Ważniejsze jest to, że jego program zmian w wymiarze sprawiedliwości jest dobrze pomyślany oraz jest wprowadzany. To już nie tylko słowa, ale realna nowa jakość w wymiarze sprawiedliwości. Brawo !

  Odpowiedz
 • Ocena po 100 dniach Muppet-PIS-show (2016-02-26 17:26) Zgłoś naruszenie 144

  No cóż ... BYŁO ZERO... JEST ZERO ... i BĘDZIE ZERO, ale neo-BOLSZEWIKOM z PIS jest taki potrzebny. Chwilową ... KWARANTANNĘ reedukacyjna poza PIS już przeszedł ... i wystarczająco przeczołgał się przed GURU PIS. Jedno ZERO w Rządzie PIS nie jest jeszcze groźne, ...ale SUMY ZER w Rządzie nie można lekceważyć.

  Odpowiedz
 • Wa(2016-02-26 16:34) Zgłoś naruszenie 182

  Wygląda to na chorobę polegającą na postrzeganiu własnej osoby jako coś wyjątkowo wspaniałego i przeznaczonego do sprawowania władzy absolutnej i bezwzględnej. Mam nadzieję że uda się z tym do lekarza, bo skutki nieleczone mogą być dla wszystkich opłakane. Szczególnie że choroba lubi się pogłębiać.

  Odpowiedz
 • MMMMMKLLSMCCS(2016-02-26 12:03) Zgłoś naruszenie 1428

  PAN ZIOBRO MA RACJĘ

  Odpowiedz
 • qwerty(2016-02-26 11:30) Zgłoś naruszenie 920

  Prokuratorzy i sędziowie uważają się za niezawisłych, niezależnych i sprawiedliwych od momentu swojego poczęcia. Przecież ich rodzicami są też sędziowie i prokuratorzy, wiec jak mogłoby być inaczej ???

  Odpowiedz
 • dziadek Franek(2016-02-26 10:13) Zgłoś naruszenie 1825

  Nadszedł czas na porządki wśród sędziów resortowe hydry do wyrzucenia. I teraz powoli, bez zbędnej euforii do dzieła - systematycznie demaskować ten cały 26 letni syf. Bronek na grilla, śledztwo ws. Popiełuszki. Bez medialnego gwiazdorzenia !!!

  Odpowiedz
 • "dobra zmiana"(2016-02-26 10:13) Zgłoś naruszenie 2311

  Facet dalej nie rozumie w czym jest problem. W prokuraturach rejonowych - tych najbliższych dla zwykłych ludzi, prokuratorów jest po prostu za mało. Każdy nich obrabia miesięcznie po 50-60 spraw i jest rozliczany tylko ze statystyki a nie z jakości. Więc jak ma pracować szybko, dobrze i skutecznie? Tu coś trzeba zmienić. Na razie Pan Ziobro proponuje zwolnienie wszystkich szefów i kierowników i zdegradowanie ich do roli szeregowego - to już będzie kilkaset osób bez motywacji do pracy. Potem na ich miejsce przyjdą swoi ludzie, nietykalni bo mianowani bezpośrednio przez Ziobrę. I tak skończymy z armią szeregowych, zastraszonych zwolnieniami, bez szans na awans, prokuratorów na pierwszej linii. Na pewno nie będą lepiej pracować.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Wolter(2016-02-26 10:00) Zgłoś naruszenie 2924

  Absolutnie obrzydliwa postać. Nie przetrwałem do końca wywiadu.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane