W zeszłym roku w Polsce weszło w życie 29,8 tys. stron maszynopisu nowego prawa. To 16 proc. więcej niż w rekordowym 2014 r. - wynika z wyliczeń firmy doradczej Grant Thornton.

Z raportu pt. "Barometr otoczenia prawnego w polskiej gospodarce" wynika, że gdyby przedsiębiorca lub konsument chciał być na bieżąco z tymi wszystkimi zmianami legislacyjnymi, musiałby każdego dnia roboczego czytać średnio 119 stron nowych aktów prawnych i poświęcać na to codziennie 3 godziny i 59 minut. Jeśli dodać do tego czas potrzebny na przeczytanie tekstów źródłowych (tekstów jednolitych ustaw, w których wprowadzane są zmiany), a także interpretacje podatkowe (rocznie wydawanych jest ich ponad 30 tys.) i najważniejsze orzeczenia sądowe, przedsiębiorca mógłby na czytanie zmian prawnych poświęcać cały swój czas - czytamy w raporcie.

Eksperci Grant Thornton sprawdzili też, jak wygląda zmienność prawa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. "Okazuje się, że w latach 2012-2014 Polska wprowadziła w życie 56-krotnie więcej regulacji niż Szwecja, 43-krotnie więcej niż Belgia i 2-krotnie więcej niż Węgry" - napisano.

W raporcie wskazano również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zdążył w 2015 r. - od expose premier Beaty Szydło, które odbyło się w połowie listopada - wprowadzić w życie aż 483 ustawy i rozporządzenia o łącznej długości 6594 stron maszynopisu. W niespełna półtora miesiąca (rząd) przyjął jedną czwartą całej produkcji prawa z poprzedniego roku- wynika z analizy.

PS/źródło: PAP