Sejm odrzucił prezydencki projekt o ustroju sądów powszechnych

28.10.2008, 11:04; Aktualizacja: 28.10.2008, 11:29

Sejm odrzucił dziś prezydencki projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. O odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu wnioskował podczas ubiegłotygodniowej debaty w Sejmie klub PO. Projektu nie poparł także rząd.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (120)

  • dr Mieczysław Wiśniowolski(2009-07-08 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziowie, narzekacie, jacy to jesteście poszkodowani i biedni, ale pośród Was znajduje się np. taka pani, jak Sędzia Sądu Okręgowego w Białymstoku Simonowicz Ilona, zajmująca się fałszowaniem akt, usuwaniem dokumentów, przeróbkami : kradnie, fałszuje, jest to fałszerka. A przełożonym w to graj. Aprobują jej działania. Rzec można, iż prowadzi ona w Sądzie Okręgowym w Białymstoku wytwórnię fałszywych papierów wartościowych (ul. Skłodowskiej 1 pok. 125), czy też agendę fałszerską. Fałszuje (wymalowuje korektorem, wyskrobuje specjalnymi narzędziami, czy to żyletkami, czy skrobakami czy zdzierakami), to co było, zwłaszcza działalność jej nasila się przed przekazaniem akt do wyższej instancji, wtedy dokonuje tzw. obróbki fałszerskiej akt, a to pod kątem utrzymania wyroku skazującego. Nie liczy się z niczym, z żadnymi normami, procedurą. Jest to sędzia złoczyńca pełną gębą. A Sąd Najwyższy (Grzegorczyk, Medyk, Siuchniński) posługuje się przerobioną dokumentacją (może w porozumieniu z nimi SS Simonowa fałszuje), co przecież jest przestępstwem, a nie tylko naruszeniem k.p.k. Ponieważ ktoś może zarzucić mi, że ja szkaluję niewinnego sędziego, podaję swoje pełne dane personalne: dr Mieczysław Wiśniowolski, ul. Nowy Świat 18 m. 12, tel. (85) 7-436-919; 15-453 Białystok. Można sprawdzić to, co tu piszę, mam twarde dowody, niepodważalne.

    Odpowiedz
  • aplikantka(2008-11-04 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe co teraz PO zrobi ze szkołą? Jak nic prezydent zawetuje ustawę, miał przecież swój prejekt sędziego grodzkiego.

    Odpowiedz
  • contra(2008-11-03 23:47) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście "szczerze"

    Odpowiedz
  • contra(2008-11-03 23:11) Zgłoś naruszenie 00

    do 116-117 szczeze życzę powodzenia. A że znajdą winnego zapaści to pewne. I od dawna wiadomo kto nim będzie. Wiedzą też to autorzy zjazdliwych postów, których pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • aplikantka(2008-11-03 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    do 116: masz racje, ręce opadają z bezsilności... Nie obwiniam o to sędziów bo wiem że oni wcale nie mają lepiej. Jak w maju wszystko runie wiadomo kto będzie winien - opieszałe sądy i skorumpowani sędziowie:(. Bo przecież w MS reforma sądownictwa była kwestią priorytetową:(

    Pocieszam się że w życiu nigdy nic nie dzieje się bez powodu. Może akurat spodoba mi się w korporacji? Jeśli nie to zawsze pozostanie etat asystenta sędziego. Na szczęście mój mąż (nie-prawnik) dobrze zarabia i stać go na utrzymanie dobrze wykształconej żony

    Odpowiedz
  • contra(2008-11-03 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    do 115 I to jest właśnie skandal. Rozumiem frustrację i rozżalenie. Tylko nie obwiniaj o to sędziów. To "góra" robi krecią robote, może po to by skłócić środowisko prawnicze i nas ze społeczeństwem. Nie wiem już sama. Ręce opadają z bezsilności

    Odpowiedz
  • aplikantka(2008-11-03 20:15) Zgłoś naruszenie 00

    do114 Ja również zdecydowałam się na apl. sądową z "powołania". W tym roku zdałam egzamin i na tym skończyła się moja kariera sędziego.
    Brak perspektyw i kolejne nieprzemyślane pomysły PO zmuszają mnie do wpisu na listę. Pewnie jakaś "życzliwa" osoba powie, że powinnam sie cieszyć bo przynajmniej wyedukowałam sie za pieniądze podatników. Niestety nie mam powodów do radości. Ja chciałam być sędzią a nie adwokatem/radcą
    Ale co to kogoś obchodzi...

    Odpowiedz
  • hulka(2008-11-03 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    do 112 "rzygała" nie "żygała". Niektórzy chcieliby zostać sędziami gdyż czują do tego powołanie. Dla mnie to nie jest bagno, ale fajna, ambitna praca. Nie to czekanie aż klient kapnie grosikiem za napisanie kilku bzdetów w pozwie i nawijanie mu makaronów na uszy. Na ale zostać w tym kraju sędzią to nie tylko walka z nepotycznymi układami panującymi w większości okręgów ale jeszcze czekanie na kolejny idiotyzm urzędasów z ministerstwa i niedouczonych posłów.

    Odpowiedz
  • ukoronowana ;-))(2008-11-03 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    do 112 - "Życzliwy" przedstwiciel społeczeństwa tak nas kochającego powiedziałby, że jak ci ta praca tak bardzo ciążyła, to po co się tam pchałaś. I że nikt nie będzie po nas płakał, że droga wolna do innej pracy. Miło to przeczytać, prawda? Robią wam aplikantom ogromne świństwo. Naprawdę szczerze współczuję i życzę aby jednak się ułozyło szczęśliwie. Wiem jak boli brak perspektyw zawodowych. Wydutkali was koncertowo. Smutne to

    Odpowiedz
  • niekoronowana:)(2008-11-03 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Zdałam w tym roku egzamin sędziowski i jak ponad połowa osób z mojej apelacji nawet nie myślę o pracy w sądzie. Właśnie czekam na decyzję ORA

    Niepokoją mnie jednak pomysły Z.Ć. na reformę sądownictwa a właściwie ich brak. Wszędzie tylko słychać, że sędziów jest i tak dużo, zatem brak asesorów nie spowoduje żadnej zapaści. Ja sie pytam gdzie jest ich za dużo?
    Przez 3 lata aplikacji miałam okazję obserwować na czym polega praca sędziego. Tony akt, sprawozdania, uzasadnienia itp. I tak dzień w dzień. Przecież to jest fizycznie niemożliwe, żeby człowiek przez całe swoje życie pracował przez kilkanaście godzin dziennie. Ja po 3 latach pisania po nocach uzasadnień już tym dosłownie żygałam.
    Dlatego bardzo współczuję tym, którzy jednak zostali w tym bagnie.
    I przestrzegam tych, którzy jednak myślą o aplikacji sądowo-prokuratorskiej - NIE WARTO

    Odpowiedz
  • ukoronowana ;-))(2008-11-02 23:06) Zgłoś naruszenie 00

    do 110 -Nie ma żadnego wyjaśnienia. Przynajmniej wyjaśnienia logicznego i racjolanego. Wszystko jest na łapu capu, dużo gadania, żadnych efektów. Czy zauważyliscie, że nawet nie ma o tym mowy w mediach? Jest gorący temat PZPN-u ale temat trzeciej władzy wypływa tylko przy okazji protestów. Nieunikniona zapać w sądownictwie i tak odbije się na sędziach. Znowu bedzie się nas ponizać, zarzucać lenistwo.
    Ta "korona" wpija mi się już w czoło, zwłaszcza gdy widze ile zostaje mi w potrfelu po zapłaceniu kredytu hipotecznego i rachunków.
    Koledzy sędziowie, do zobaczenia w LIDLU. Zapraszam tam pana Ć. Ależ się tam obkupi za ten prawie milion zł. jakie "zarobił" w 2007 r.

    Odpowiedz
  • ciekawa(2008-11-02 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić strategię PO? Bo ja tego zupełnie nie rozumiem:

    1. w maju wchodzi w życie orzeczenie TK a PO nie podjęło żadnych prób uregulowania sytuacji obecnych asesorów (mimo ponagleń ze strony chociażby KRS)
    2. PO próbuje przeforsować projekt ustawy o szkole co do którego zastrzeżenia zgłaszają Lewica, KRS, PiS, prezydent, sędziowie itp. Wiele przepisów jest niekonstytucyjnych
    3. Co jakiś czas pojawiają się wypowiedzi Ćwiąkalskiego, że już na przełomie roku ruszy nowa aplikacja gdy tymczasem nadal trwają prace nad projektem ustawy, prezydent na 100% ustawę zawetuje a samo zorganizowanie naboru (wejście w życie ustawy, techniczne przygotowanie szkół, ogłoszenie o naborze itp.) potrwa kilka miesięcy ...

    Odpowiedz
  • korona(2008-11-02 17:24) Zgłoś naruszenie 00

    "korona zawodów prawniczych"
    Dobre sobie.

    Już widzę tłumy adwokatów i radców ubiegajacych się o stanowisko sędziego SR. Ze swoich przytulnych kancelarii przyjdą do obskurnych pokoi sędziowskich. Będą z zapałem pracować po 20 godzin dziennie za 3500 zł miesięcznie. Taaa

    Odpowiedz
  • dorota(2008-11-02 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    a co teraz będzie ze szkółką Ćwiąkalskiego? Jak nic prezydent zrewanżuje się PO..


    Nasza władza totalnie przekreśliła sens istnienia aplikacji sądowej. Bo niby po co ktoś ma się męczyć przez trzy lata, jeśli nie ma żadnych szans na etat? Wcześniej zasady były jasne - etaty otrzymują najlepsi a reszta musi sobie jakoś radzić. Po egzaminie można było wpisać się do adwokatury lub do radców. A teraz?

    Sama skończyłam apl. sądową. Mimo 5 na egzaminie nie otrzymałam etatu z prostych powodów - nie było wolnych etatów. Było mi owszem przykro, ale nie traktowałam tego jako koniec świata. Wpisałam się na listę adwokatów i rozpoczęłam własną praktykę. I jak się okazało było to najlepsze posunięcie. Przynajmniej wiem, że jeśli nie śpię po nocach to robię to dla pieniędzy a nie dla "korony".

    Odpowiedz
  • też A(2008-11-02 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    otóż,to...Iustitia ostatnio zdecydowanie zmieniła swój image i są efekty.Wielu nowych członków, wielu jeszcze się zastanawiających i ogólnie wielka nadzieja,że stowarzyszenie zmieni sytuację polskiego sądownictwa.Muszę powiedzieć , że mi też zaimponowali - przede wszystkim tym , że nie doszło do rozłamu i udało się stworzyć zupełnie niegłupie uchwały.Co dalej - czas pokaże. Póki co , życzę im wszystkiego najlepszego.

    Odpowiedz
  • temujin(2008-11-02 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    to bagienko, bez dwóch zdań.
    Faktycznie żadne inne państwo nie zezwoliło pełnomocnikom na coś takiego jak planuje u nas minister Ć., w części UE jest wręcz ustawowy zakaz zajmowania przez pełnomocników stanowisk decyzyjnych, i to nie tylko w sądzie ale nawet w administracji.

    Moim zdaniem trzeba piętnować takie nieodpowiedzialne wypowiedzi jak części b. przedstawicieli Iustitii, że "korona" to dogmat bezdyskusyjny. Wypowiedzi te są szkodliwe i podważają autorytet środowiska sędziowskiego.

    Odpowiedz
  • racja(2008-11-02 00:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do 104 - Masz dużo racji. Wielu moich znajomych z adwokatury twierdzi, że chcieliby sobie posądzić, ( warunek - SO ). Stałe dochody, stan spoczynku, nie trzeba szukać klientów. Majątku w sądzie nie zrobią, to wiedzą, ele majątek już mają. Ależ to wszystko bagienkiem zalatuje...

    Odpowiedz
  • A(2008-11-01 22:37) Zgłoś naruszenie 00

    A czy nie było tak , że slogan "korony zawodów prawniczych" wymyślił Cwiąkalski ?Być może faktycznie stwierdzenie to podchwycili niektórzy sędziowie , jednak obecnie w środowisku - przynajmniej moim najbliższym nikt nie ma złudzeń, że chodziło o stan spoczynku dla starych mecenasów którzy płacąc przez całe życie najniższe ubezpieczenie , musieliby na emeryturze głodować.Nie jest to niestety broń Boże żadna złośliwość tylko rzetelna analiza rzeczywistości.Nikt inny tylko oni są zainteresowani pracą w sądzie.

    Odpowiedz
  • contra(2008-10-31 21:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ oczywiście, że to gadanie z koroną to głupota. Coś jest w tym stwierdzeniu, że to taki lep na podwyżki. Ta "korona" bije też w nas, dochodzących do zawodu w dotychczasowym trybie. Chwyt z "koroną" jest w pewnym sensie propagandowy, że niby to co było dotychczas to złe, a teraz bedzie lepiej, bo przyjdą "ukoronowani". My na ten lep daliśmy się złapać. Skutek bedzie odwrotny, politycy mogą zawsze powiedzieć, że na godne zarobki zasługują ci "ukoronowani".
    Generalnie zgadzam się z tobą, nie wiem tylko skąd to stwierdzenie, że czynni sędziowie odwracaja się od młodszych kolegów.

    Odpowiedz
  • ika(2008-10-31 19:20) Zgłoś naruszenie 00

    no ale powiedz, zgadzasz się z tą koncepcją "korony" lansowaną w ostatnim roku przez część notabli sądownictwa? Pamiętaj że oznacza ona przekreślenie wartości aplikacji sądowej [także twojej] i pozbawienie jakichkolwiek szans tysięcy wykształconych osób, które zapewne nie zechcą robić "kariery" protokolanta/asystenta...
    Mnie ta "korona" wydaje się absurdalnym rozwiązaniem, tym bardziej że żaden inny kraj w Europie tego nie wprowadził, niestety zgadzam się z przedmówcami że sędziowie wpadli na to tak nagle tylko w trosce o własne podwyżki, bo innego sensownego powodu nie widzę. Nigdy dotąd zgromadzenie nie preferowało adw., zresztą NRA często udowadnia w ostatnim czasie jak niemoralne jest to środowisko...
    Ja rozumiem że trudne czasy i w ogóle, ale żeby jeszcze czynni zawodowo sędziowie celowo, odwracali się plecami do młodszych kolegów z takiego powodu...
    Nie mów mi tylko że po egzaminie chciałabyś skończyć jako protokolant bez szans na awans, że to OK

    Odpowiedz