statystyki

Udział adwokatury w pracach nad zmianami w ustawie o RPO

12.02.2016, 07:21; Aktualizacja: 12.02.2016, 07:22

Zasadniczą wątpliwość budzi udział i rola ministra sprawiedliwości lub prokuratora generalnego w procedurze uchylania immunitetu – brak jest wskazania kompetencji i zakresu działania tego organu -  to tylko jedno z zastrzeżeń zgłoszonych przez adwokat Katarzynę Gajowniczek-Pruszyńską, która reprezentowała Naczelną Radę Adwokacką na posiedzenie podkomisji zajmującej się projektem nowelizacji ustawy rzeczniku praw obywatelskich.

Chodzi bowiem o zmianę dotyczącą wprowadzenia procedury złożenia wniosku o uchylenie immunitetu Rzecznika Praw Obywatelskich, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka. W związku z tym, NRA wskazywała, że „niezależność organów takich jak RPO, IPN, NIK czy GIODO od innych organów państwowych jest zasadą ustrojową, jej wyrazem jest posiadanie immunitetu formalnego, gwarantującego niemożność pociągnięcia do odpowiedzialności karnej i pozbawienia wolności bez zgody Sejmu.” I choć brak jest procedury umożliwiającej uchylenie immunitetu wymienionym podmiotom, to jednak - na co zwracała uwagę NRA - jej wprowadzenie nie powinno sprowadzać się do mnożenia kolejnych mało precyzyjnych i nieskutecznych przepisów.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane