statystyki

Nowoczesna proponouje nowy sposoób wybierania sędziów TK

10.02.2016, 15:39; Aktualizacja: 10.02.2016, 15:49

Aktywni politycy nie będą mogli kandydować na sędziów trybunału, a byli politycy będą musieli odczekać cztery lata - to niektóre z propozycji zmian, jakie znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przedstawionej właśnie przez partię Nowoczesna.

Projekt zakłada, że kandydatów na sędziów wskazywał nie Sejm, lecz Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych. Wszystkie kandydatury miałyby być niezwłocznie podawane do wiadomości publicznej przez marszałka Sejmu. On następnie powoływałby komisję, w której skład weszłoby po dwóch przedstawicieli klubów parlamentarnych. Na posiedzeniach tej komisji odbywałyby się publiczne wysłuchania kandydatów oraz wyłonienie trzech najlepszych.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane