statystyki

UOKiK sprawdza agencje nieruchomości. Wzorce umów powinni zweryfikować wszyscy

autor: Anna Krzyżanowska29.01.2016, 07:30; Aktualizacja: 29.01.2016, 08:52
dom, nieruchomość

Niewykluczone, że urząd zdecyduje się na kontynuowanie badań jeszcze w innych rejonach Polski.źródło: ShutterStock

Biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nagminnie stosują klauzule niedozwolone – takie wnioski płyną z badania, które Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi od kilku miesięcy. W ubiegłym roku badał przedsiębiorców w województwie łódzkim, obecnie podobne działania trwają w województwie świętokrzyskim. Urząd prosi przedsiębiorców o wypełnienie pięciostronicowych ankiet, a dodatkowo – o przedstawienie wzorców regulaminów i umów z konsumentami. I przy okazji sprawdza, czy są one zgodne z przepisami.

Wyniki badań nie napawają optymizmem. Nieprawidłowości wykryto u 41 przedsiębiorców na 61 objętych badaniem. Okazuje się bowiem, że większość z nich we wzorach umów, jakimi posługiwała się w obrocie z konsumentami, stosowała klauzule uznane za niedozwolone.

Skąd te błędy? Pośrednicy czynili to z różnych powodów: próbując zabezpieczyć swoje interesy przed nieuczciwymi klientami, niekiedy z powodu nieznajomości przepisów, a czasem by mieć podstawę do żądania wypłaty wynagrodzenia, w sytuacji gdy tak naprawdę nie byli do tego uprawnieni.

Stosowanie postanowień wzorców umów o treści tożsamej z treścią postanowień uznanych za niedozwolone może zostać uznane za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Obecnie wobec dwóch biur pośrednictwa z Łodzi prowadzone są postępowania wyjaśniające.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Jakie kary urząd zastosował?(2016-01-29 09:50) Zgłoś naruszenie 20

  czy tylko stwierdził nieprawidłowości i nic z tego nie wynika?

  Odpowiedz
 • mar(2016-01-31 18:45) Zgłoś naruszenie 11

  Nie zawsze jest konieczność korzystania z usług takich agencji. Jest obecnie tak wiele atrakcyjnych mieszkań że bez problemu przy odrobinie chęci można znaleźć prawdziwe perły, np. osiedle Arkadia Łomianki, mieszkania piękne, budynek bardzo atrakcyjnie wykończony.

  Odpowiedz
 • Iga(2016-02-04 11:55) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety - klauzule niedozwolone w umowach czy regulaminach to powszechny problem. Plus jest taki, że jeśli jakiś zapis zostanie wpisany do rejestru klauzul UOKiK to nie obowiązuje konsumenta. Czasem jednak jest tak, że treść budzi wątpliwości, ale jeszcze nie jest klauzulą niedozwoloną i wtedy pojawia się problem. Dobrze, że UOKiK od początku tego roku poważnie wziął się za kontrole. Roczny raport klauzulowy również pokazuje, że tych oszustw jest coraz mniej i oby taki trend sie utrzymał -> http://klauzuleniedozwolone.pl/roczny-raport-klauzulowy-podsumowanie-roku-2015/

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane