Sejm znowelizował w piątek prawo karne, wydłużając do 10 lat okresy przedawniania wszystkich przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego.

Za nowelizacją, której projekt złożył w Sejmie PiS, opowiedziało się 281 posłów, 159 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z prawem, w zależności od rodzaju przestępstwa, karalność przedawnia się, gdy od jego popełnienia upłynęło od 5 do 30 lat. Przed 1 lipca 2015 r. kodeks karny stanowił, że jeżeli w tych okresach wszczęto postępowanie przeciwko osobie, to termin przedawnienia wydłużał się o 10 lat - gdy chodziło o zbrodnię lub występek zagrożony karą przekraczającą pięć lat więzienia, oraz o 5 lat - w pozostałych przypadkach.

Od 1 lipca 2015 r. przepisy się zmieniły i termin jest jeden - wynosi 5 lat.

PiS zaproponował zmianę tego zapisu i wydłużenie do 10 lat okresu przedawniania wszystkich przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego - jeżeli w okresie przedawnienia karalności wszczęto postępowanie "w sprawie". W pozostałych przypadkach - dotyczących głównie przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego - okres ten ma ustawać z upływem 5 lat.

PS/źródło: Sejm