statystyki

Trybunał rozstrzygnie o zasadach zwrotu działek

autor: Patryk Słowik13.01.2016, 07:34; Aktualizacja: 13.01.2016, 08:33
Osoby, które ułożyły się z państwem, należy wspierać, a nie nakładać na nie sankcje

Osoby, które ułożyły się z państwem, należy wspierać, a nie nakładać na nie sankcjeźródło: ShutterStock

To, że ktoś przekazał nieruchomość państwu wskutek dobrowolnie zawartej umowy cywilnoprawnej, nie oznacza jeszcze, iż nie doszło do wywłaszczenia. Tak uważa prokurator generalny.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła skarga dotycząca art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 782 ze zm.; dalej „u.g.n.”). Stanowi on, że poprzedni właściciel lub jego spadkobierca mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, jeżeli stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Skarżący uważają jednak, że zakres ochrony jest zbyt wąski.

Powinien bowiem obejmować także tych, którzy stracili majątek wskutek umowy cywilnoprawnej zawartej w trybie rokowań.

Tak właśnie było w sprawie, na kanwie której została złożona skarga. Skarb Państwa w 1999 r. nabył od Wandy B. nieruchomość w drodze umowy. Zgodnie z warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu działka, na której znajdował się budynek, miał być przeznaczony pod budowę dojazdów do przeprawy mostowej na rzece Sole. Ostatecznie inwestycja w tym miejscu jednak nie powstała.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2016-01-13 11:49) Zgłoś naruszenie 22

    Ja już nie wierze żadnemu Trybunałowi , w POlsce nie ma prawa ,nie ma Poczucia zwykłej przyzwoitości,są tylko wykształciuchy żerujące na ludzkiej pracy i niedoli! ......To właśnie dzięki takim "wykształciuchom " obecnego Trybunału ,społeczeństwo Polskie na długie lata nauczyło się że każdego można okraść ze wszystkiego w imię POlitycznych celów w sposób oczywiście bezprawny wg filozofii -Macjiavelliego. na doraźne potrzeby Rządzących....Obywatele nie chcą juz płacić skłądek ZUS ,nie mają zaufania do Organów Państwa ,system będzie dołował -Kto Głupi -niech płaci. Koło się zamyka! .............Spracowanym i schorowanym zatrudnionym od 15r życia z wieku lub Tym którzy mieli wg Ustawy dziedziczyć składki ukradziono je. ............... Hitler budował autostrady robiąc długi a potem nie mając na spłate wywołał wojnę ,Tusk też za pożyczki budował autostrady i także zorganizował Igrzyska z tym że nie mając na spłatę uciekł a Narodowi nawet zatrudnionemu od 15 r życia ukradł wiek emerytalny ,prace w szkodliwych i niebezpiecznych ,oraz dziedziczone składki OFE pozostawiając niespłacony holendarny dług Narodu." .Mimochodem na poparcie tych tez prof. Cezary Mech, były wiceminister finansów stwierdza ......... Przejęcie 150 mld zł i wydłużenie wieku emerytalnego miało dewastujący wpływ na stabilność finansów publicznych, jak i efektywność mikroekonomiczną – uważa –........ Dodatkowo zostawiało ZUS z bilionowymi zobowiązaniami i zmieniało charakter składek z odłożonych oszczędności na daninę podatkową, powodując systemową ucieczkę przed oskładkowaniem i walkę grup o przywileje emerytalne, jak i „wyścig” państwa do podwyższania wieku" – dodaje ekonomista...................... - "Uważam, że taką decyzję, jak podwyższenie wieku emerytalnego, należy podejmować po konsultacjach społecznych, a nie z zaskoczenia jak w 2012 roku – mówi prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów "Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

    Odpowiedz
  • Edyta(2016-01-13 10:29) Zgłoś naruszenie 14

    Po to właśnie potrzebny jest Trybunał, żeby ustawa nie była święcie niewzruszalną

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane