PCC 2016: Notariusze mają więcej obowiązków, ale mniejszą odpowiedzialność

08.01.2016, 07:52; Aktualizacja: 08.01.2016, 07:52
Wprowadzone zmiany dotyczą kwestii formalnych, tj. zmieniają się sposób i rodzaj dokumentów przekazywanych przez notariuszy do urzędów skarbowych.

Wprowadzone zmiany dotyczą kwestii formalnych, tj. zmieniają się sposób i rodzaj dokumentów przekazywanych przez notariuszy do urzędów skarbowych.źródło: ShutterStock

W razie zawarcia umowy w formie aktu notarialnego konieczne jest pobranie i odprowadzenie do właściwego urzędu należnego podatku.

Wprowadzone zmiany dotyczą kwestii formalnych, tj. zmieniają się sposób i rodzaj dokumentów przekazywanych przez notariuszy do urzędów skarbowych. Jednocześnie zmieniają się zasady odpowiedzialności notariuszy za niedopełnienie przez nich obowiązków płatnika, tj. za niepobranie podatku.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • realny(2016-01-08 17:01) Zgłoś naruszenie 60

    Teraz to trzeba byc frajerem, aby zostać notariuszem!

    Odpowiedz
  • TAS(2016-01-08 10:34) Zgłoś naruszenie 20

    Szkoda, że w ustawie o podatku od spadków i darowizn - przy okazji ostatniej zmiany - nie wprowadzono tej zasady odpowiedzialności notariusza. Szczególnie teraz, kiedy notariusze stali się płatnikami podatku w przypadku ustanowienia nieodpłatnej służebności. A na marginesie wystarczyło dopisać, że chodziło o służebności osobiste. Wówczas problem nie powstałby wcale. Żadne wytyczne Ministra Finansów nie zwalniają z odpowiedzialności, w przypadku zmiany praktyki urzędów skarbowych. Jedyne co pozostaje, to uzyskać interpretację ogólną - w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Ciekawe czy KRN albo któraś z rad o taką interpretację wystąpiła ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane