statystyki

Niezależność Trybunału Konstytucyjnego przekłada się na sytuację wszystkich sędziów

08.01.2016, 06:49; Aktualizacja: 11.01.2016, 11:50

Sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy KRS: Krajowa Rada Sądownictwa zwraca uwagę na każdą próbę ominięcia przepisów konstytucji i dlatego w przyszłym tygodniu na posiedzeniu plenarnym będzie rozważać złożenie skargi konstytucyjnej na ostatnią nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Ewa Maria Radlińska: Krajowa Rada Sądownictwa po nadzwyczajnym posiedzeniu w związku z sytuacją z Trybunałem Konstytucyjnym, apelowała do prezydenta żeby nie podpisywał ustawy. Podpisał bez zawahania. A teraz nowi reformatorzy idą jeszcze dalej, zmieniają konstytucję. I jeszcze mocniej uderzają w trybunał. KRS może cokolwiek zrobić w obronie wymiaru sprawiedliwości poza zbieraniem się na posiedzenia i apelowaniem do rozsądku, którego brak?

Waldemar Żurek: Krajowa Rada Sądownictwa zamierzała złożyć wniosek do Komisji Weneckiej, jednak Minister Spraw Zagranicznych uprzedził nasze działanie. Myślę jednak, że trzeba zaprosić przedstawicieli tej komisji do Polski, na spotkanie z Krajową Radą Sądownictwa i bezpośrednio omówić wydarzenia ostatnich miesięcy. Już wkrótce, 18 i 19 stycznia 2016 r., KRS organizuje dużą konferencję poświęconą niezawisłości sędziowskiej. Przyjadą do nas nie tylko przedstawiciele wszystkich stowarzyszeń prawniczych w naszym kraju, ale także goście z zagranicy, w tym: Lord Geoffrey Vos, przewodniczący Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) oraz Orlando Afonso, były przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów (MEDEL) i Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich (CCJE). Spodziewamy się także prezesa Trybunału Konstytucyjnego Austrii, który jest najstarszy w gronie prezesów trybunałów konstytucyjnych w Europie i cieszy się powszechnym, niekwestionowanym autorytetem. Sędziowie europejscy żywo interesują się wydarzeniami z ostatnich tygodni. Nie zapominajmy, że polscy sędziwie też są sędziami europejskimi.

EMR: Co jeszcze?


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane