Naczelna Rada Adwokacka przygotowała opinię amicus curiae w sprawie wniosku grupy posłów o zbadanie zgodności z konstytucją uchwał Sejmu dotyczących wyboru w grudniu sędziów TK oraz unieważniających październikowy wybór sędziów trybunału.

4 grudnia posłowie PO zaskarżyli zarówno uchwały Sejmu z 25 listopada, które stwierdzały brak mocy prawnej wyboru 5 sędziów TK przez poprzedni Sejm 8 października, jak i uchwały z 2 grudnia - o wyborze 5 nowych sędziów TK.

Naczelna Rada Adwokacka przygotowała opinię amicus curiae w tej sprawie.

W ocenie NRA, rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w istocie odnosić się będzie do kwestii ochrony gwarantowanego przez art. 45 ust. 1 konstytucji oraz art. 6 ust. 1 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności prawa do sądu, a w konsekwencji ochrony wszystkich konstytucyjnych praw i wolności jednostki, której służą skargi konstytucyjne oraz pytania prawne kierowane do TK.

Zdaniem NRA, rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w niniejszej sprawie jest niezbędne w celu usunięcia wątpliwości dotyczących procedury i podstawy prawnej wyboru sędziów TK. "Potrzeba jednoznacznego ustalenia prawidłowego składu sądu konstytucyjnego jest niezbędna w celu zapewnienia skarżącym i innym uczestnikom postępowań przed trybunałem pewności co do prawidłowej obsady składów sędziowskich wyznaczanych w postępowaniach przez Trybunałem Konstytucyjnym"- wskazano w opinii.

W opinii czytamy, że "czynności faktyczne Sejmu, nazywane uchwałami Sejmu z 25 listopada 2015 r., jako dokonane ultra vires (poza zakresem kompetencji) – nie wywołały żadnego skutku prawnego, w szczególności nie mogły wpłynąć na skuteczność prawidłowo dokonanego wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm VII kadencji. W związku z czym postępowanie w tym zakresie podlega umorzeniu z powodu niedopuszczalności wydania orzeczenia ze względu na brak przedmiotu zaskarżenia."

PS/źródło: adwokatura.pl