Konwent Marszałków Województw jednogłośnie przyjął apel do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, by nie likwidować małych sądów rejonowych - poinformował PAP Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który jest autorem apelu.

"W naszym apelu informujemy ministra sprawiedliwości, że uważamy, iż administracja powinna być bliżej ludzi, a nie się od nich oddalać" - powiedział Protas.

Jak dodał, marszałkowie wykazali, że "z powodu likwidacji małych sądów nie powstaną oszczędności, ponieważ mieszkańcy miasteczek, w których sądy mają być zlikwidowane, będą musieli ponosić koszty dojazdu do większych ośrodków, zaś te większe ośrodki nie są przygotowane na przejęcie pracy mniejszych jednostek".

Protas przyznał, że marszałkowie województw informacje o tym, iż Ministerstwo Sprawiedliwości chce zlikwidować sądy, w których pracuje mniej niż 4 sędziów, "posiadają nieoficjalnie od samych sędziów".

"Wiemy, że taka likwidacja miałaby się odbyć w drodze rozporządzenia. Oficjalnie nikt nas o tym nie poinformował, ale nieoficjalnie wiedzą o tym wszyscy" - mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Stąd - dodał - w apelu zawarto "także prośbę o to, by na przyszłość plany związane z działaniem administracji w terenie minister konsultował z marszałkami, bo to oni jako administracja samorządowa poniosą w opinii publicznej odpowiedzialność".

Konwent Marszałków obraduje w Krakowie, decyzję o wystosowaniu apelu do Ministra Sprawiedliwości marszałkowie podjęli we czwartek po południu. Obrady konwentu potrwają do piątku.