Do założenia spółki wystarczy 5 tys. zł

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz24.10.2008, 03:00

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mógł wynosić 5 tys. zł, a akcyjnej co najmniej 100 tys. zł. Umowę spółki partnerskiej wystarczy zawrzeć na piśmie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Krzysztof Pyka(2008-10-24 07:32) Zgłoś naruszenie 00

  Zmiany bez praktycznego znaczenia "pod publiczkę", powrót do wcześniej obowiązujących przepisów, strata czasu Sejmu. Kapitał zakładowy w obrocie gospodarczym jest i tak czysta fikcją.

  Odpowiedz
 • Hejho(2008-10-24 08:20) Zgłoś naruszenie 00

  "Szybsza wypłata dywidendy

  Zmiany dotyczą też sposobu wypłacania dywidendy. W spółce akcyjnej będzie wypłacana w terminie przewidzianym w uchwale wspólników lub w dniu określonym przez zarząd, a nie jak do tej pory w ciągu dwóch miesięcy od podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników w tej sprawie.

  Natomiast w spółce akcyjnej będzie wypłacana w dniu określonym w uchwale walnego zgromadzenia bądź określonym przez radę nadzorczą. Natomiast teraz dzień dywidendy i termin wypłaty ustalało zwyczajne walne zgromadzenie spółki publicznej. Mógł być wyznaczony na dzień powzięcia uchwały albo w ciągu trzech kolejnych miesięcy licząc od tego dnia."

  W pierwszej części chodziło jak rozumiem o spółkę handlową?

  Odpowiedz
 • Ja nie pykam(2008-10-24 08:35) Zgłoś naruszenie 00

  A Tobie chodziło, jak rozumiem, że im chodziło w pierwszej części o spółkę z o.o., bo przecież akcyjna to też handlowa...

  Odpowiedz
 • aa(2008-10-24 09:22) Zgłoś naruszenie 00

  teraz każdy cwaniaczek założy sobie spółkę z o.o. i będzie miał odpowiedzialność z głowy,co za porażka,jak zwykle,kolejna nowelizacja prawa mająca na celu ochronę tych żyjących trochę mniej uczciwych,oczywiście wiele osób skorzysta na tym,ale pewien odsetek wykorzysta to w zły sposób,a problemu jak do tej pory nie było to teraz się pojawi fala spółek z ograniczoną odpowiedzialnością...

  Odpowiedz
 • ralfik 1978(2008-10-24 09:27) Zgłoś naruszenie 00

  ad. 1 Zgadzam się z Pana opinią. Kapitał zakładowy nie pełni w naszych warunkach funkcji gwarancyjnej i obniżenie wymogów, co do jego wysokosci nie spowoduje widocznego wzrostu popularności form prawnych sp. z o.o. czy akcyjnej. Wracamy do stanu prawnego z k.h. w tym zakresie.

  Co do samego artykułu: Autor nie pamięta, że wejscie w życie w/w przepisów wcale nie jest pewne ponieważ teraz 21 dni na podpis, skierowanie ustawy do Tk lub weto zawieszające ma Pan Prezydent.

  Korekta- proszę nie mylcie sp. z o.o. z S.A. ktoś czyta w/w artykuł

  A tak na marginesie zmiany w kodeksach nei powinny być opracowywane przez nadzywczajna komisję sejmową lecz powołaną przez Radę Ministrów Komisję Kodyfikacyjna. W/w komisja kodyfikacyjna składająca się z autorytetów prawa handlowego opracowałaby projekt na lata. Potwierdza to praktyka np: kodeks handlowy z 1934 opracowany przez min. prof. Allerhanda, Fenichela, Dziurzyńskiego, Honzatko okazał się kodyfikacją spełniającą w wymogi obrotu w latach 90.

  Odpowiedz
 • ralfik1978(2008-10-24 09:28) Zgłoś naruszenie 00

  ad. 5 dokończenie. To byli kodyfikatorzy !! a nei przypadkowe zmiany : na wiosnę transformacja spółek kapitałowych i kom. -akcyjnej, teraz zmiany kapitałowe, w grudniu sondaże spadną więc pewnei nei będzie trzeba chodzić do notariusza z umowami sp. osobowych. Radosna twórczość i bałagan prawny.

  Odpowiedz
 • Katrin(2008-10-25 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  Zgadzam się w powyższym komentarzem - autor ralfik 1978. Jest jeszcze jeden duzy problem - juz teraz jest wiele sp. z o.o. tzw. martwych: istnieją, ale ich kapitał zakłądowy wedguł odpisu z KRS wynosi 50 tysięcy, a tak naprawdę wartość czynna spółki jest ujemna. Są to spółki wielekrotnie windykowane - jednak wciąż maja możliwość działania i zaciągania dalszych zobowiązań - a trzeba pamiętać, że nie każdy wierzyciel sprawdza swojego potencjalnego kontrahenta. Jeśli dokonywać zmian, to, według mnie, należy uporządkować istniejące spółki i powykreślać je z rejestru. W tej chwili, gdy spółka nie majątku, to nie można przeprowadzic nawet postępowania upadłościowego, ponieważ brak środków na koszty tego postępowania.
  Znam rekordzistów, któzy maja po kilkanaście spółek i do każdej wrzucili kapitał zakładowy 50 tysięcy. Jeśli wystardzy 5 tysięcy, to oszuści będą zakłądać te spółki na tysiące.
  Bardzo niekorzystna jest ta ustawa dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

  Odpowiedz
 • XYZ(2009-01-27 18:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jaki jest łączny koszt założenia Sp. z o.o.?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane