statystyki

Nowa ustawa o TK uchwalona. KRS apeluje do prezydenta by jej nie podpisywał

24.12.2015, 03:29; Aktualizacja: 24.12.2015, 03:51

Senat w nocy ze środy na czwartek przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Za było 58 senatorów, przeciw 28, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

We wtorek nowelizację zaakceptował Sejm. Za było 235 posłów, przeciw – 181. Czterech wstrzymało się od głosu. W nocy ze środy na czwartek wszystkie zmiany poprał również Senat.

Stało się tak pomimo obiekcji zgłaszanych przez prokuratora generalnego, organizacje pozarządowe i Biuro Legislacyjne Senatu. Zastrzeżenia tego ostatniego podmiotu dotyczą m.in. przepisu, zgodnie z którym orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów. Wątpliwości konstytucyjne budzi również fakt przyznania Sejmowi prawa wygaszania mandatu sędziego TK.

Senatorowie PiS zignorowali również krytyczną ocenę nowelizacji wyrażoną przez Krajową Radę Sądownictwa. KRS jeszcze przed głosowaniem w Senacie zaapelowała do prezydenta, o niepodpisywanie ustawy i oddanie jej trybunałowi w trybie kontroli prewencyjnej. „Niesie ona poważne zagrożenie dla funkcjonowania TK, a co za tym idzie także demokratycznego państwa prawa”- powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane