Senat w nocy ze środy na czwartek przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Za było 58 senatorów, przeciw 28, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

We wtorek nowelizację zaakceptował Sejm. Za było 235 posłów, przeciw – 181. Czterech wstrzymało się od głosu. W nocy ze środy na czwartek wszystkie zmiany poprał również Senat.

Stało się tak pomimo obiekcji zgłaszanych przez prokuratora generalnego, organizacje pozarządowe i Biuro Legislacyjne Senatu. Zastrzeżenia tego ostatniego podmiotu dotyczą m.in. przepisu, zgodnie z którym orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów. Wątpliwości konstytucyjne budzi również fakt przyznania Sejmowi prawa wygaszania mandatu sędziego TK.

Senatorowie PiS zignorowali również krytyczną ocenę nowelizacji wyrażoną przez Krajową Radę Sądownictwa. KRS jeszcze przed głosowaniem w Senacie zaapelowała do prezydenta, o niepodpisywanie ustawy i oddanie jej trybunałowi w trybie kontroli prewencyjnej. „Niesie ona poważne zagrożenie dla funkcjonowania TK, a co za tym idzie także demokratycznego państwa prawa”- powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek.

W podobnym tonie wypowiedziała się także Krajowa Rada Radców Prawnych.

Z kolei pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował w środę list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z wezwaniem do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o TK.

Na próżno. Po kilkunastogodzinnej debacie ( wliczając w to dyskusję w ramach komisji senackich), która skończyła się w czwartek przed 4.00 rano, ustawa została przyjęta w całości bez poprawek. Teraz trafi do prezydenta.

Co zmienia nowelizacja autorstwa PiS

Zgodnie z przyjętymi zmianami, Trybunał Konstytucyjny co do zasady będzie orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 sędziów. W składzie 7 osobowym będą zaś badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy. Orzeczenia pełnego składu po wejściu w życie nowych przepisów mają też zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą.

Zgodnie z inną poprawką Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie stwierdzało wygaśnięcia mandatu sędziego trybunału, tylko przygotowywało do Sejmu wniosek w tej sprawie.
Zmieniony został również katalog kar dyscyplinarnych jakie mogą zostać wymierzone sędziemu TK przez trybunał. Co więcej, po wejściu w życie nowelizacji dyscyplinarkę wobec sędziego TK będzie mógł wszcząć także prezydent lub minister sprawiedliwości.

W myśl nowych przepisów rozprawa przed TK co do zasady nie będzie mogła się odbyć wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, zaś dla spraw rozpoznawanych w pełnym składzie - po upływie sześciu miesięcy. Trybunał będzie także rozpoznawać sprawy zgodnie z kolejnością wpływu wniosków.

Z nowelizacji wykreślono natomiast przepis, że sędziowie mają składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu i zdecydowano się pozostawić zapis, iż ślubowanie - tak jak obecnie - ma być składane przed prezydentem.

Zaakceptowano również autopoprawkę PiS, która przywraca zapis, że siedzibą TK jest Warszawa.

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wniosek PO o zabezpieczenie

Platforma Obywatelska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o udzielenie zabezpieczenia w związku z procedowaną nowelizacją ustawy o TK - poinformował poseł PO Arkadiusz Myrcha. Platforma Obywatelska chce w ten sposób wstrzymać wejście w życie nowelizacji.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który podczas debaty w Senacie odpowiadał na pytania o zmiany w ustawie o TK, odniósł się do tej kwestii. - TK wielokrotnie wypowiadał się, że nie stosuje się przewidzianego w kodeksie postępowania cywilnego postępowania zabezpieczającego, w sprawach dotyczących trybunału – podkreślił szef resortu. W jego ocenie nie ma podstaw do zmiany utartej linii orzeczniczej w tej materii.

PS