"Kiedy uchwalano ustawę o adwokaturze, naszym starszym Kolegom udało się wywalczyć w niej zapis, który wyróżnia nas spośród innych samorządów zawodowych. Zgodnie z nim adwokatura powołana jest nie tylko do udzielania pomocy prawnej, ale również do współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz do udziału w kształtowaniu i stosowaniu prawa. To zobowiązuje"- piszą adwokaci w liście opublikowanym na stronie Gazety Wyborczej.
Ich zdaniem w ciągu ostatnich dni najwyższe organy władzy wielokrotnie naruszyły ustawę zasadniczą. Dlatego członkowie palestry nie mogą pozostawać obojętni. "Łamanie prawa i eliminowanie z publicznego życia instytucji będącej podstawą demokratycznego ładu, takiej jak Trybunał Konstytucyjny, to w istocie zagrożenie dla praw i wolności obywatelskich, czyli wartości, w obronie których adwokatura ustawowo zobligowana jest zabierać głos. Bronić ich." Wskazują, że w obecnym stanie państwa obliguje ich do tego nie tylko przyzwoitość, ale też obywatelski obowiązek.
Przypominają też, że 14 grudnia 1981 roku ORA w Warszawie wydała uchwałę, w której sprzeciwiała się "bezprawiu stanu wojennego". W tych trudnych czasach adwokatura zaskarbiła sobie zaufanie społeczeństwa. Sygnatariusze listu zwracają jednak uwagę, że to już historia. "Szacunek i przywileje uzyskuje się za zasługi, ale nie te sprzed ponad trzydziestu lat"- piszą członkowie palestry. W ich ocenie swoją pozycję sprzed lat adwokatura może odzyskać, tylko walcząc o wartości demokratycznego porządku.
Na końcu wskazują, że "wobec zagrożenia porządku prawnego stworzonego przez rządzących i podejmowanych prób zdyskredytowania władzy sądowniczej, a następnie zastąpienia jej przez sądownictwo podporządkowane władzy wykonawczej powinno być zwołanie Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury i podjęcie przez niego uchwał programowych." Ich zdaniem jeżeli wydarzenia będą dalej toczyć się w tak szybkim tempie, to taką uchwałę powinna podjąć Naczelna Rada Adwokacka.
Cały list czytaj TUTAJ.
Sygnatariuszami listu są adwokaci:
- adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska
- adw. Anisa Gnacikowska
- adw. Ewa Pruchniewicz
- adw. Wojciech Bergier
- adw. Wojciech Brochwicz
- adw. Leon Krysztofowicz
- adw. Jacek Kondracki
- adw. Tomasz Kapliński
- adw. Grzegorz Kucharski
- adw. Grzegorz Majewski
- adw. Mikołaj Pietrzak
- adw. Maciej Ślusarek
- adw. Jakub Wende
- adw. Ewa Milewska-Celińska
- adw. Jacek Dubois
- adw. Beata Czechowicz
- adw. Andrzej Malicki
- adw. Tomasz Wardyński
- adw. Dominika Stępińska-Duch
- adw. Krzysztof Stępiński
- adw. Bartłomiej Raczkowski
PS/źródło: GW