Ubezpieczyciel, który oszukuje podając prawdziwe dane szkodzi konsumentom

autor: Małgorzata Kryszkiewicz15.12.2015, 18:00; Aktualizacja: 15.12.2015, 19:52
ubezpieczenie-agent-polisa

Praktyki rynkowe wprowadzające w błąd mogą przybrać zarówno postać czynną, jak i biernąźródło: ShutterStock

Zwodnicza natura haseł reklamowych może zniekształcać zachowania rynkowe potencjalnych klientów – przypomniał SOKiK.

Jeden z ubezpieczycieli oferujących grupowe polisy na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem gwarancyjnym (potocznie: polisolokaty) naruszył interesy konsumentów. Choć bowiem w ulotkach reklamowych podawał prawdziwe informacje o produkcie, to czynił tak, że wprowadzał potencjalnych klientów w błąd. Sięgał bowiem po hasła takie, jak „lukratywna inwestycja” czy „zyskaj w bezpieczny i stabilny sposób”.

Praktykę zakwestionował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na ubezpieczyciela karę pieniężną. Ten jednak nie zgodził się z tą decyzją i złożył odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sąd jednak przyznał rację regulatorowi.

W uzasadnieniu wyroku powołał się na ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz.U. z 2007 r. nr 171, poz. 1206 ze zm.). Przypominano, że zgodnie z nią praktyki rynkowe wprowadzające w błąd mogą przybrać postać czynną i bierną, tj. polegać na działaniu albo zaniechaniu. Zgodnie z art. 5 ust. 1 praktykę rynkową uznaje się za działanie wprowadzające w błąd, jeżeli w jakikolwiek sposób powoduje lub może powodować podjęcie przez przeciętnego konsumenta decyzji dotyczącej umowy, której inaczej by nie podjął. Z kolei ust. 2 pkt 2 tego przepisu stanowi wprost, że takim działaniem może być w szczególności rozpowszechnianie prawdziwych informacji w sposób mogący wywołać u odbiorcy mylne wrażenie.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane