Ubezpieczyciel, który oszukuje podając prawdziwe dane szkodzi konsumentom

autor: Małgorzata Kryszkiewicz15.12.2015, 18:00; Aktualizacja: 15.12.2015, 19:52
ubezpieczenie-agent-polisa

Praktyki rynkowe wprowadzające w błąd mogą przybrać zarówno postać czynną, jak i biernąźródło: ShutterStock

Zwodnicza natura haseł reklamowych może zniekształcać zachowania rynkowe potencjalnych klientów – przypomniał SOKiK.

Jeden z ubezpieczycieli oferujących grupowe polisy na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem gwarancyjnym (potocznie: polisolokaty) naruszył interesy konsumentów. Choć bowiem w ulotkach reklamowych podawał prawdziwe informacje o produkcie, to czynił tak, że wprowadzał potencjalnych klientów w błąd. Sięgał bowiem po hasła takie, jak „lukratywna inwestycja” czy „zyskaj w bezpieczny i stabilny sposób”.

Praktykę zakwestionował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na ubezpieczyciela karę pieniężną. Ten jednak nie zgodził się z tą decyzją i złożył odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sąd jednak przyznał rację regulatorowi.

W uzasadnieniu wyroku powołał się na ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz.U. z 2007 r. nr 171, poz. 1206 ze zm.). Przypominano, że zgodnie z nią praktyki rynkowe wprowadzające w błąd mogą przybrać postać czynną i bierną, tj. polegać na działaniu albo zaniechaniu. Zgodnie z art. 5 ust. 1 praktykę rynkową uznaje się za działanie wprowadzające w błąd, jeżeli w jakikolwiek sposób powoduje lub może powodować podjęcie przez przeciętnego konsumenta decyzji dotyczącej umowy, której inaczej by nie podjął. Z kolei ust. 2 pkt 2 tego przepisu stanowi wprost, że takim działaniem może być w szczególności rozpowszechnianie prawdziwych informacji w sposób mogący wywołać u odbiorcy mylne wrażenie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane