W zeszły czwartek TK orzekł, że wybór trzech nowych sędziów w miejsce tych, których kadencja upłynęła 6 listopada został dokonany zgodnie z konstytucją, z kolei pozostałą dwójkę wybrano z naruszeniem ustawy zasadniczej. Do tej pory wyrok nie został jednak opublikowany w Dzienniku Ustaw. W ocenie Instytutu Prawa i Społeczeństwa, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Sekcji Polskiej Międzynarodowej Komisji Prawników jest to jawne ignorowanie orzeczenia Trybunału.

"Wzywamy do natychmiastowego usunięcia powstałego w ten sposób naruszenia prawa"- piszą w swoim wystąpieniu przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Przypominają jednocześnie, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i organy władzy publicznej są zobowiązane do ich wykonania. Odmienna praktyka stanowi zaprzeczenie zasady demokratycznego państwa prawa i narusza konstytucję.

W oświadczeniu odnieśli się również do wystąpienia marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w którym stwierdził, że czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma głównie "walor historyczny, albowiem odnosi się do sytuacji prawnej, która jednak w ostatnich dniach uległa zasadniczej zmianie". W ich ocenie takie twierdzenia nie mają oparcia w obowiązującym prawie ani sentencji orzeczenia.

Podobnie jak wiele innych prawniczych autorytetów, także przedstawiciele tych organizacji uważają, że prezydent powinien przyjąć ślubowanie od trzech sędziów Trybunału

Konstytucyjnego wybranych przez Sejm w październiku 2015 r. "Zwłoka w wykonaniu tego orzeczenia przez głowę państwa stanowi poważny delikt konstytucyjny" - podkreślają.

PS