statystyki

Stawki mniejsze niż życie

04.12.2015, 10:35; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:30
dr Łukasz Supera, adwokat

dr Łukasz Supera, adwokatźródło: Materiały Prasowe

Okazuje się, że demokratycznym państwie prawnym, należącym do Unii Europejskiej prawo człowieka, prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę może mieć wymiar czysto iluzoryczny - pisze dr Łukasz Supera, adwokat.

Koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu są konstytucyjnie chronionym prawem majątkowym w rozumieniu art. 64 Konstytucji. Niestety jedynie w teorii. W praktyce adwokaci oraz radcowie prawni pracują często za darmo. Formalnie pełnomocnikom i obrońcom przyznawane jest wynagrodzenie, a od postanowień określających jego wysokość przysługuje w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zażalenie. Sprawy rozpoznawane są w pełnej powadze w dwóch instancjach. Wydawałoby się zatem, że wszystko jest w porządku. Niestety złudzenie rozwiewa się, kiedy przyjrzeć się przyznawanym za lata pracy symbolicznym kwotom. Dodatkowo, żeby mieć szansę na jakiekolwiek wynagrodzenie adwokat musi wygłosić słynną, kazuistyczną i co tu dużo mówić mało godną formułkę: „Wnoszę o przyznanie kosztów pomocy prawnej, ponieważ nie zostały one opłacone ani w całości, ani w części”. Okazuje się, że demokratycznym państwie prawnym, należącym do Unii Europejskiej prawo człowieka, prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę może mieć wymiar czysto iluzoryczny.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane