Nowe kandydatury poparli posłowie PiS oraz Kukiz'15. W środę odbędzie się w tej sprawie głosowanie w Sejmie. Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu, powiedział PAP, że zgłoszeni kandydaci to "specjaliści i znawcy prawa, także konstytucyjnego”. Dodał też, że nie mamy obecnie do czynienia z sytuacją nadzwyczajną ani kryzysem konstytucyjnym, lecz z normalną rzeczywistością parlamentarną. Była ona także przedmiotem popołudniowych rozmów podczas spotkania z przedstawicielami klubów u prezydenta. Konsultacje nie doprowadziły jednak do żadnego porozumienia.
Trybunał skorzystał z możliwości subsydiarnego zastosowania kodeksu postępowania cywilnego. Wypada przy tym przypomnieć, że wcześniej w wyroku z 23 marca 2006 roku, ( sygn. K4/06) wyraźnie stwierdził, że nie można stosować przepisów k.p.c. do postępowania przed TK. W postanowieniu wydanym 30 listopada odstąpił od tego poglądu.” - Mirosław Wróblewski dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego, międzynarodowego i europejskiego w Biurze RPO.
W dotychczasowym orzecznictwie Trybunał uznawał, że zabezpieczenie jest dopuszczalne w sprawach inicjowanych skargami konstytucyjnymi. Kompetencja taka wynika ze szczegółowych przepisów ustawy o TK m.in. art. 68.
W ocenie TK artykuł ten nie wyłącza jednak możliwości wydawania postanowień zabezpieczających w innych sytuacjach, zwłaszcza gdy -jak w rozpoznawanej sprawie - przemawia za tym konieczność zapobieżenia kryzysowi konstytucyjnemu.
- Trybunał skorzystał z możliwości subsydiarnego zastosowania kodeksu postępowania cywilnego. Wypada przy tym przypomnieć, że wcześniej w wyroku z 23 marca 2006 roku, ( sygn. K4/06) wyraźnie stwierdził, że nie można stosować przepisów k.p.c. do postępowania przed TK. W postanowieniu wydanym 30 listopada odstąpił od tego poglądu - podkreśla w rozmowie z Prawnik.pl Mirosław Wróblewski, dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego, międzynarodowego i europejskiego w Biurze RPO.