statystyki

RPO zaskarżył do TK nowelizację ustawy o trybunale

24.11.2015, 10:08; Aktualizacja: 24.11.2015, 10:59

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o TK uchwalonej 19 listopada. Jednocześnie przystąpił do postępowania przed TK wszczętego na wniosek posłów PO i PSL, który dotyczy ustawy o TK z 25 czerwca w zakresie przepisów pozwalających na powołanie dwóch sędziów TK w miejsce tych, których kadencja upływa w grudniu.

Zdaniem RPO ustawa z 19 listopada jest w całości niezgodna z konstytucją z powodu naruszenia trybu jej uchwalania. "Już samo tempo prac nad projektem ustawy dotyczącej konstytucyjnego organu państwa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny budzi wątpliwości. Wątpliwości te potęguje to, iż zawartość treściowa projektu dotyczyła sfery niezależności tego organu i niezawisłości jego sędziów, a więc zagadnień natury ustrojowej." - czytamy we wniosku. Bodnar uważa, że tempo prac nad ustawą było sprzeczne z art. 123 ust. 1 konstytucji, naruszało zasady zaufania obywateli do państwa i prawa wynikające z art. 2 konstytucji, a także zasadę dialogu społecznego płynącą z preambuły do konstytucji.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane