30 lat, adwokat, Kancelaria Pietrzak Sidor & Wspólnicy

Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce specjalizuje się w postępowaniach, w których wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Wymagają one nieszablonowej strategii, znajomości skomplikowanych procedur oraz konsekwencji w działaniu, zwłaszcza że praktyka obrony nie jest jeszcze do końca wykształcona. Mecenas Podhalańska do tej pory przeprowadziła ponad 25 postępowań w tym zakresie, w większości z nich doprowadzając do uchylenia stosowania nakazu lub do umorzenia postępowania.

W kręgu jej zainteresowań leżą także sprawy z dziedziny prawa karnego-gospodarczego, przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji oraz sprawy związane z błędami medycznymi.

Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także Centrum Prawa Amerykańskiego University of Florida, Levin College of Law. Praktykę zawodową rozpoczęła w dziale prawnym Departamentu Centralnych Ewidencji Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Następnie współpracowała z kilkoma renomowanymi warszawskimi kancelariami (w tym m.in. Smoktunowicz & Falandysz), zajmując się prawem procesowym, prowadząc spory cywilne oraz obronę w sprawach karnych.

Z Kancelarią Pietrzak Sidor & Wspólnicy współpracuje od 2011 r. W 2013 r. została partnerem. „Zazdroszczę jej dwóch rzeczy – niezmiernego opanowania, z jakim prowadzi sprawy i występuje przed sądem, oraz laurki od klienta, któremu groziły dwa lata więzienia w postępowaniu, w którym wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Ula wygrała tę sprawę, a klientowi nie rozbito życia i rodziny w imię niesłusznych zarzutów” – czytamy w opinii Mikołaja Pietrzaka, wspólnika w kancelarii.

Pro bono stale pomaga organizacji Greenpeace Polska, angażuje się również w sprawy, które kancelaria prowadzi na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Działa również w samorządzie adwokackim – jest zastępcą rzecznika dyscyplinarnego w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.