Prawo i Sprawiedliwość, które wygrało wybory parlamentarne, przygotowuje nową ustawę medialną, mocno zmieniającą media publiczne - zapowiedział nowy poseł tej partii Krzysztof Czabański, były prezes Polskiego Radia.

Jak mówił Czabański, publiczne radio i telewizja określane będą Mediami Narodowymi i finansowe z nowego abonamentu. - Ma on być o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT-cie . Raczej w tym pierwszym wariancie, ale to nie jest jeszcze przesądzone - mówił poseł PiS. W planach jest też abolicja dla tych, którzy dotąd opłaty abonamentowej nie płacili - czytamy na wirtualnemedia.pl.

PiS przygotowuje nową ustawę medialną. Zgodnie z nią, Telewizja Polska i Polskie Radio przestaną być spółkami prawa handlowego.

Reklama

- Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie. Komercja tę misja podważa albo wręcz rozbija - powiedział Czabański.

Nowa ustawa medialna ma być gotowa na początku przyszłego roku. Cały proces zmian w mediach publicznych powinien zakończyć się w 2017 roku.