Z danych zebranych przez platformę Mergermarket wynika, że wartość tego typu transakcji wzrosła w trzecim kwartale o 19 proc., w porównaniu do roku ubiegłego. Ogólna liczba spraw jednak zmalała, i to o 13 proc. Tendencja spadkowa utrzymuje się przez cały rok, pomimo rekordowo wysokiej liczby dużych transakcji o strategicznym znaczeniu - czytamy w raporcie firmy.

Nie wszędzie jednak sytuacja wygląda tak dobrze. Europa Środkowo – Wschodnia nadal pozostaje pod negatywnym wpływem kryzysu na wschodzie, co powoduje, że zarówno ilość, jak i wielkość transakcji kształtuje się na stosunkowo niskim poziomie . Widać już jednak wstępne oznaki ożywienia i świeżego spojrzenia inwestorów na ten region. Już teraz daje się zauważyć wzmożoną aktywność chińskiego kapitału, między innymi w Rosji czy w Czechach - wskazuje Alllen & Overy.

A jak sytuacja wygląda w Polsce? - Aktualna sytuacja na polskim rynku fuzji i przejęć pozwala na umiarkowany optymizm. Możemy dziś mówić o stabilizacji tego rynku, na co wskazuje liczba transakcji i ich skala. Szacujemy, że do końca roku liczba ta będzie zbliżona do ubiegłorocznych wyników – mówi Jacek Michalski, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy.

PS/źródło: Raport Allen & Overy