Polscy przedsiębiorcy przedyskutują z Prezydentem Andrzejem Dudą postulaty zmian na Kongresie Law4Growth 28-30 października w MCK.

Pod koniec października stolica Górnego Śląska stanie się centrum dyskusji i prac nad zmianami przepisów, które mogą poprawić kondycję polskiej gospodarki i wspomóc rozwój firm w kraju. Efektem debat przedsiębiorców, prawników, ekonomistów i przedstawicieli samorządów będzie zbiór dobrych praktyk dla państwa i biznesu „Prawo dla Wolności i Rozwoju”. Dokument zostanie złożony drugiego dnia konferencji na ręce Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Kongres, współorganizowany przez Miasto Katowice, ma szansę wpisać się na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. To pierwsza inicjatywa obywatelska w tej części Europy, której celem jest nie sama debata, ale przede wszystkim stworzenie konkretnych propozycji zmian zapisanych językiem ustaw - we współpracy, ponad podziałami.

Forum Law4Growth, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, koncentruje się wokół zagadnień kluczowych z punktu widzenia konkurencyjności polskiej gospodarki, takich jak prawo zamówień publicznych, prawo podatkowe, prawo autorskie czy partnerstwo publiczno-prywatne. Projekt został zainicjowany przez polskich przedsiębiorców reprezentujących m.in. Atlas, Fakro, PZU, prawników oraz instytucje - Krajową Izbę Gospodarczą, Instytut Wolności oraz Miasto Katowice.

Przez ostatnich kilka miesięcy, we współpracy z kancelariami z krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, analizowano przepisy i rozwiązania, które sprawdziły się w państwach regionu i które można by zaimplementować również w Polsce. Najciekawsze z nich zostaną przedyskutowane w trakcie październikowego Kongresu podczas 20 specjalistycznych warsztatów z udziałem ponad 200 przedstawicieli świata biznesu, prawa, nauki, ekonomii i organizacji z różnych środowisk i opcji politycznych. Stworzą oni wspólnie konkretne propozycje zmian ustaw w polskim prawie i zbiorą je w jeden dokument „Prawo dla Wolności i Rozwoju”.

To doskonały przykład jak polscy przedsiębiorcy biorą sprawy w swoje ręce i zamiast mówić jedynie, że oczekują zmian, pokażą w jaki sposób można je wprowadzić tak, aby korzyści odczuły wszystkie firmy, także te małe.

„Spodziewamy się żywych dyskusji podczas warsztatów i obrad z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. Coraz więcej przedsiębiorców zgłasza bowiem potrzebę natychmiastowych reform w polskim prawie, zwłaszcza w kontekście tworzenia prostych i jednolitych przepisów. To ważne, bo jak pokazują badania1 chwiejność polskiego prawa nadal przybiera na sile. Z roku na rok rośnie liczba nowych przepisów, a statystyczny przedsiębiorca, jeśli chciałby być na bieżąco z wszystkimi aktami prawnymi musiałby poświęcać na ich czytanie prawie 4 godziny każdego dnia roboczego“, wyjaśnia profesor Barbara Piontek, sekretarz generalna Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth, czuwająca nad merytoryką warsztatów i przygotowaniem zbioru dobrych praktyk „Prawo dla Wolności i Rozwoju“.

Jak wynika z raportu Grant Thornton2, w I półroczu 2015 roku przyjęto 12,784 strony maszynopisu nowego prawa, czyli o 7,2 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, a statystyczny polski mikroprzedsiębiorca średnio co drugi dzień musi wypełniać urzędowe formularze3. To potężne obciążenie, zwłaszcza dla właścicieli najmniejszych firm, ale i większych przedsiębiorstw, które bez odpwiedniego wsparcia Państwa i samorządów nie są w stanie konkurować z globalnymi koncernami. Miastem, które aktywnie zaangażowało się w prace Forum Law4Growth są Katowice.

„Współorganizowanie takiego wydarzenia, jakim jest Kongres Law4Growth jest dowodem na to, że Katowice są miastem, w którym rozwijają się nie tylko inwestorzy zagraniczni, ale także polski biznes. W Katowicach swoje siedziby mają takie przedsiębiorstwa, jak TAURON Polska Energia, PSE – Południe, czy Farmacol. To u nas działają firmy dostarczające innowacyjne produkty i rozwiązania technologiczne, takie jak Kopex, czy Famur. Angażując się w działania Forum, chcemy pokazać, że Katowice i Aglomeracja Górnośląska to niezwykły kapitał ludzki – aktywny i przedsiębiorczy. Staramy się jak najefektywniej wykorzystać energię ponad 2 mln mieszkających tu ludzi, jednocześnie pokazując innym, jak można mądrze się zmieniać i rozwijać”, mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Katowice w centrum polskiego biznesu

Wybór Katowic na miejsce, w którym odbędzie się Kongres nie jest przypadkowe. Stolica Górnego Śląska jest symbolem miasta, które potrafi przekuć tradycje ciężkiej pracy w nowoczesne podejście do przedsiębiorczości i tworzenia atrakcyjnych warunków dla rozwoju gospodarczego. Według ostatniego raportu Global Metro Monitor (2015)4, Katowice rozwijają się gospodarczo szybciej niż np. Warszawa, Helsinki, Berlin czy Rzym. W tegorocznym rankingu stolica Górnego Śląska zajęła 132 miejsce (na 300 analizowanych miast) wśród najszybciej rozwijających się na świecie metropolii m.in. pod względem rocznej stopy wzrostu zatrudnienia czy rocznej stopy wzrostu realnego PKB na mieszkańca. Lepsze noty spośród polskich ośrodków uzyskał tylko Kraków.

„Koncepcja wodnego korytarza Dunaj-Odra, wysokonakładowe inwestycje w infrastrukturę transportową, a także takie projekty jak przebudowa ścisłego centrum Katowic czy zrealizowanie Międzynarodowego Centrum Kongresowego to tylko przykłady działań, dzięki którym aglomeracja katowicka jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. To tu coraz częściej odbywają się wydarzenia skupiające polskich liderów. Tak też będzie pod koniec października, kiedy MCK stanie się na kilka dnia centrum spotkania przedstawicieli świata biznesu, prawa, nauki, i polityki z Prezydentem RP jako honorowym gościem”, zaznacza Izabela Kloc, senator RP.

Organizatorzy Forum: Miasto Katowice, Krajowa Izba Gospodarcza, Instytut Wolności, New Story

Główni Partnerzy Forum: Atlas, Fakro, PZU, Grupa Azoty, a także Bank Zachodni WBK, Poczta Polska, Krajowa Rada Komornicza, Cechini, Cover, Pomyśl o Przyszłości, Strabag

Patroni medialni wydarzenia: Forbes, Dziennik Gazeta Prawna, PAP, KAI, Polsat News, TVP Katowice, CIJ Journal, Gazeta Bankowa, Builder, Forum PPP, Interia.pl, Do Rzeczy, Project Syndicate, Forumbiznesu.pl, Outsourcing & More, Outsourcing Portal, 300polityka.pl, Opoka.org.pl, Korporacyjnie.pl

Więcej informacji i rejestracja na wydarzenie: www.law4growth.com

Aktualne wiadomości o Forum i jego tematyce na koncie Twitter: @law4growth; #law4growth

Dodatkowych informacji udziela:
Agnieszka Porębska
agnieszka.porebska@linkleaders.pl
516 026 556


Ranking Global Metro Monitor, The World's Most Economically Powerful Cities in 2015