Konstytucja nie zapewnia nietykalności prezydentowi RP

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 16.10.2015, 08:32
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

Nawet ustrojodawca nie ustrzegł się w Polsce pewnych niekonsekwencji. Dla przykładu – prezydent to jedyny organ objęty ochroną immunitetową, który na gruncie konstytucji nie ma zapewnionej gwarancji nietykalności.

Rzecznik praw obywatelskich, prezes Najwyższej Izby Kontroli, poseł, senator oraz sędzia – tych osób według konstytucji nie można zatrzymać ani aresztować, chyba że zostały złapane na gorącym uczynku lub ich zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. Podobnych gwarancji ustrojodawca nie przyznał jednak głowie państwa. W ustawie zasadniczej jest mowa jedynie o tym, że prezydent „za naruszenie konstytucji, ustawy lub za popełnienie przestępstwa może być pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu”. Teoretycznie więc możliwe byłoby aresztowanie lub zatrzymanie głowy państwa.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • OLO(2015-10-16 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    Teoretycznie : to fakt. Ale w praktyce czy ktoś sobie wyobraża aby jakiśpolicjant podjął nawet próbe przekroczenia ochrony BOR-u i chciał zatrzymać głowę panstwa ? Albo nawet jakaś służba na polecenie prokuratora próbowała wykonać np. nakaz doprowadzenia, zatrzymania czy inne postanowienie ? Treść konstytucji w tym zakresie świadczy o tym, że autorom, sejmowi, senatowi nawet taka myśl nie przyszła do głowy aby coś takiego mogło spotkac głowę państwa.

    Odpowiedz
  • rudy z budy(2015-10-16 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    teoretycznie teoretyku prezydent może być wyłącznie pociągnięty do odpowiedzialności karnej, państwo i jego urzędnicy mogą działać tylko na podstawie i w granicach prawa - to nie mogą aresztować prezydenta nie mając do tego podstawy prawnej

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane