statystyki

Salomonowa uchwała SN w sprawie internowania

autor: Patryk Słowik15.10.2015, 07:06; Aktualizacja: 15.10.2015, 09:23
prawo, sąd, sprawiedliwość

Kwestia czy funkcjonariusze PRL wydający bezprawnie decyzje o internowaniu popełniali zbrodnie przeciwko ludzkości budzi kontrowersjeźródło: ShutterStock

Umyślne pozbawienie wolności może być w szczególnych okolicznościach uznane za zbrodnię przeciwko ludzkości. I to nawet, gdy trwało krócej niż 7 dni – uznał wczoraj Sąd Najwyższy.

Jarosław W. był w 1981 roku komendantem wojewódzkim Milicji Obywatelskiej. Od 12 do 16 grudnia 1981 r. wydał 59 decyzji o internowaniu. Nie było jednak ku temu żadnej podstawy prawnej. Ta pojawiła się bowiem dopiero 17 grudnia, gdy został opublikowany Dziennik Ustaw z dekretem o stanie wojennym.

W ostatnich latach generał w stanie spoczynku został więc oskarżony o ciąg 59 przestępstw. Został za nie ostatecznie skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Obrońca byłego funkcjonariusza wniósł jednak kasację. I Sąd Najwyższy w składzie trzyosobowym nabrał wątpliwości, czy umyślne pozbawienie wolności na okres poniżej 7 dni należy traktować jako zbrodnię przeciwko ludzkości, czy też tylko jako czyn z art. 189 kodeksu karnego. Ma to fundamentalne znaczenie, bowiem zbrodnia przeciwko ludzkości nie ulega przedawnieniu – w przeciwieństwie do pozbawienia człowieka wolności w rozumieniu art. 189 k.k. Stąd też konieczna okazała się uchwała SN w powiększonym składzie siedmioosobowym.

Kodeks karny w art. 118a par. 2 pkt 2 stanowi, że kto, biorąc udział w masowym zamachu lub choćby w jednym z powtarzających się zamachów skierowanych przeciwko grupie ludności podjętych w celu wykonania lub wsparcia polityki państwa lub organizacji, pozbawia osobę wolności na czas przekraczający 7 dni lub ze szczególnym udręczeniem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności. Problem w tym, że w przedmiotowej sprawie można przyjąć założenie, że na podstawie decyzji Jarosława W. internowanych nielegalnie pozbawiano wolności na czas krótszy niż 7 dni, bowiem tylko do 16 grudnia 1981 r. Począwszy od 17 grudnia internowanie było już zgodne z przepisami, a dokładniej z dekretem o stanie wojennym.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane