statystyki

Salomonowa uchwała SN w sprawie internowania

autor: Patryk Słowik15.10.2015, 07:06; Aktualizacja: 15.10.2015, 09:23
prawo, sąd, sprawiedliwość

Kwestia czy funkcjonariusze PRL wydający bezprawnie decyzje o internowaniu popełniali zbrodnie przeciwko ludzkości budzi kontrowersjeźródło: ShutterStock

Umyślne pozbawienie wolności może być w szczególnych okolicznościach uznane za zbrodnię przeciwko ludzkości. I to nawet, gdy trwało krócej niż 7 dni – uznał wczoraj Sąd Najwyższy.

Jarosław W. był w 1981 roku komendantem wojewódzkim Milicji Obywatelskiej. Od 12 do 16 grudnia 1981 r. wydał 59 decyzji o internowaniu. Nie było jednak ku temu żadnej podstawy prawnej. Ta pojawiła się bowiem dopiero 17 grudnia, gdy został opublikowany Dziennik Ustaw z dekretem o stanie wojennym.

W ostatnich latach generał w stanie spoczynku został więc oskarżony o ciąg 59 przestępstw. Został za nie ostatecznie skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Obrońca byłego funkcjonariusza wniósł jednak kasację. I Sąd Najwyższy w składzie trzyosobowym nabrał wątpliwości, czy umyślne pozbawienie wolności na okres poniżej 7 dni należy traktować jako zbrodnię przeciwko ludzkości, czy też tylko jako czyn z art. 189 kodeksu karnego. Ma to fundamentalne znaczenie, bowiem zbrodnia przeciwko ludzkości nie ulega przedawnieniu – w przeciwieństwie do pozbawienia człowieka wolności w rozumieniu art. 189 k.k. Stąd też konieczna okazała się uchwała SN w powiększonym składzie siedmioosobowym.

Kodeks karny w art. 118a par. 2 pkt 2 stanowi, że kto, biorąc udział w masowym zamachu lub choćby w jednym z powtarzających się zamachów skierowanych przeciwko grupie ludności podjętych w celu wykonania lub wsparcia polityki państwa lub organizacji, pozbawia osobę wolności na czas przekraczający 7 dni lub ze szczególnym udręczeniem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności. Problem w tym, że w przedmiotowej sprawie można przyjąć założenie, że na podstawie decyzji Jarosława W. internowanych nielegalnie pozbawiano wolności na czas krótszy niż 7 dni, bowiem tylko do 16 grudnia 1981 r. Począwszy od 17 grudnia internowanie było już zgodne z przepisami, a dokładniej z dekretem o stanie wojennym.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane