Trybunał uznał, że spółdzielnia mieszkaniowa może domagać się sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w przypadku długotrwałych zaległości w opłatach eksploatacyjnych.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 1710zdanie pierwsze ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w związku z art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali w zakresie, w jakim przewiduje możliwość wystąpienia przez spółdzielnię z żądaniem sprzedaży lokalu w drodze licytacji, w przypadku długotrwałych zaległości z zapłatą opłat, jest zgodny z konstytucją.
TK zwrócił uwagę, że obowiązek uiszczania opłat eksploatacyjnych należy do podstawowych obowiązków osób uprawnionych do lokali. Z wpłat z tego tytułu pokrywane są bowiem koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem budynków.
Długotrwałe zaleganie z zapłatą należnych opłat przerzuca zatem ciężar ponoszenia tych kosztów na spółdzielnię, a w dalszej kolejności na pozostałe osoby uprawnione do lokali spółdzielczych. Taki stan, jeżeli trwa zbyt długo, może stanowić zagrożenia nie tylko dla stabilności finansów spółdzielni, ale także dla praw majątkowych pozostałych osób korzystających z mieszkań.
Dlatego zdaniem trybunału, ustawodawca był uprawniony do ustanowienia mechanizmu, który pozwoli uwolnić się spółdzielni od stosunku prawnego z osobą, która zajmuje lokal bez ponoszenia kosztów jego eksploatacji i utrzymania.
Ograniczenie ochrony praw majątkowych takiej osoby, ze względu na zabezpieczenie uprawnień spółdzielni i pozostałych osób uprawnionych do lokali spółdzielczych, nie ma charakteru nieproporcjonalnego.
PS/źródło: TK