Prace nad nowym modelem aplikacji przełożone do przyszłego tygodnia

14.10.2008, 17:29; Aktualizacja: 14.10.2008, 18:03

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka do przyszłej środy przełożyła swoje prace nad rządowym projektem ustawy wprowadzającej m.in. nowy model aplikacji sędziowskich. Do tego czasu uzupełniającą opinię do projektu ma złożyć Krajowa Rada Sądownictwa.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (121)

  • brawo!!!(2008-10-15 18:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie wspaniałe odpowiedzi po trzech godzinach wertowania materiałów!
    Gratulacje!!!

    Odpowiedz
  • dd(2008-10-15 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    do 30: jesli pracujesz na cały teat i chodzisz na cały dzien na wykłady to roibbisz to nielegalnie, bo w tym czasie masz być w pracy czy przewod. połozy ci coś na biurku czy tez nie. pamietaj, ze zeby zostać sędzią trzeba być nieskazitelnego charakteru... a zresztą i tak nie zrozumiesz...

    Odpowiedz
  • fg(2008-10-15 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    do 25: nie znasz realiów. nikt nie zda egzam. sedziowskiego za to, ze pracował przez 6 lat za asystenta, rozum to! nie zdawałeś tego egzam, wiec nie wiesz, ze przy dobrych wiatrach trzeba 6-8 miechów tyrać dzień i noc nad ksiązkami, robić wspólnie kazusy i mnóstwo innnych rzeczy. spojrz sobie na zakres tego egzam. uważasz, ze pracując nawet w ciągu 6 lat w 4 wydziałąch ktoś jest w stanie przejść ten egz. na nawet 4? hahah daruj sobie... nie sądzisz chyba ze zdasz na 3 i cie na sedziego wezmą "za wysługe lat..." człowieku...

    Odpowiedz
  • apel(2008-10-15 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Prezydencie, prosze zawetować ten bubel! Przecież modelu aplikacji wcale nie trzeba zmieniać, USP daje wiele mozliwości powoływania na stanowisko sędziego osób posiadających odpowiednie kompetencje.

    Odpowiedz
  • do 31 thor(2008-10-15 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    31 thor
    a ty to jesteś pewnie gość co ? denerwują mnie tego typu ludzie.

    Odpowiedz
  • alternatywa(2008-10-15 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    do 30 skoro może chodzisz na wykłady to znaczy, że nie pracujesz na cały etat w sądzie, kolega ja zdałem egzamin sędziowski i zapewniam Cie, ze nie jest to formalność, pozrozmawiamy jak go zdasz PÓKI CO JESTEŚ OSOBĄ BEZ APLIKACJI

    DO 28 MS- fakt przy pomocy głosów SLD veto zostanie odrzucone ale i tak dzięki temu ustawa nie wejdzie szybko w zycie, wydłuży sie cała ścieżka legislacyjnaa poza tym w Kancelari Prezydenta rozważane jest przed podpisaniem ustawy wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z Konstytucją co jeszcze bardziej może wydłuzyć całą procedurę

    Odpowiedz
  • as. bez apl.(2008-10-15 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    33. pracuję na cały etat. Po prostu istnieją przewodniczący i sędziowie, którzy sa w stanie docenić osobę, która chce się rozwijać i idą jej na rekę. Dlaczego zakładasz, że musze pracowac na cały etat? Swoją robotę załatwiam i nie mam taryfy ulgowej.

    Odpowiedz
  • alternatywa(2008-10-15 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    Do as. bez aplikacji- sam sobie przeczysz piszac " swoją robotę załatwiam i nie mam taryfy ulgowej" a własnie, że masz taką ulgową taryfę - pieniądze na twoje wynagrodzenie nie pochodzą z prywatnego folwarku ale z publicznej kasy czyli podatnicy placą na to m.innymi że ty sobie chodzisz na wyklady zamiast w tym czasie pracować- znam wielu asystentów z różnych sądów i pierwszy raz słysze o takich przywilejach.

    Co do zostania sedzią- proszę nie rozśmieszaj więcej - ty niby masz więcej szans od ludzi po aplikacji- widać życia nie znasz a poza tym cały czas klepiesz o egzaminie sędziowskim, najpier trzeba go zdać a później gadać, ja tez mam zamiar kandydować na prezydenta Polski i mam większe widoki jak np Tusk, widzisz gadać sobie mozna

    Odpowiedz
  • uła(2008-10-15 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    oj to z obowiazujacego USP to nawet Bunia tego nie wysnula, nawet ona nie jest na tyle niepojetna

    Odpowiedz
  • as. bez apl.(2008-10-15 14:01) Zgłoś naruszenie 00

    37. naucz się czytać. Rozamawiamy cały czas o obowiązującym USP, a nie jakiejś "nowej ustawie". Pewnie po zdaniu egzaminu sędziowskiego na 3 stwierdziłeś, że nie musisz niczego czytać, ale czasem mógłbyś się jednak przyłożyć.

    Odpowiedz
  • as. bez apl.(2008-10-15 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    Póki co jestem równy asystentowi z aplikacją, a nawet jestem w bardziej uprzywilejowanej sytuacji, bo ja mam widoki na zostanie sędzią, a on musi liczyć, że albo Prezydent nie zawetuje ustawy albo będzie projekt dot. sędziów grodzkich.

    Odpowiedz
  • dr(2008-10-15 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    do 30. zyczę powodzenia. pochwal się jak zdasz... do 31: no na szczeście zdnaie takich oszołomów jak ty nie jest brane od lat pod uwagę. na 5 zdać fuksem egz. asądowy koń by się uśiał, fuksem to wiesz co mozna zrobić.

    a do 30. a gdzie kolokwia, a gdzie prace seminaryjne, gdzie ta cała reszta, którą przeprabiają aplikanci. nie wierze, ze jakiś sedzia prowadzący bedzie za darmo sprawdzał twoją pracę, bo ty chcesz za 5 lat zdawc egzam...

    Odpowiedz
  • as. bez apl.(2008-10-15 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    41. nie za 5 lat, czytaj uważnie. Napisałem jaki mam staż

    Odpowiedz
  • as. bez apl.(2008-10-15 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    alternatywa - może dlatego, że żaden z nich nie zamierza podchodzić do egzaminu sędziowskiego? Pewnie uważasz, że ten przepis jest martwy i trzeba go uchylić, bo przecież tylko jaśniepaństwo po aplikacji mogą zdać egzamin.
    Właśnie tacy jak ty rozwalają nasze środowisko od środka.

    Odpowiedz
  • zona(2008-10-15 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Model aplikacyjny został stworzony w konkretnych warunkach. Może jesteście za młodzi, żeby pamiętać, że ta forma kształcenia wymyślona została za komuny i byla do tamtego ustroju przystosowana. Etatowe aplikacje, obowiązek zwalniania na zajęcia aplikantów pracujacych poza sądami. A jak komuś sie nie chciało aplikowac w sądach, to zostawał referentem czy radcą prawnym w firmie, albo administracji. Na tamte warunki miało to ręce i nogi. W kapitaliźmie zaś, ten zabytek poprzedniego ustroju się zwyczajnie niesprawdza. Mamy drogi, nieprzychylny klientowi i niepsrawiedliwy system prawny. A praktykowany od kilkunastu lat system kształcenia prawników nijak nie przystaje do potrzeb rynku i koniecznych specjalizacji. Niestety w imię interesu drobnej grupki adwokatów i radców, trwamy w tym bajorku nie wiadomo po co. Wygląda to tak jakby ogon kręcił psem.

    Odpowiedz
  • thor(2008-10-15 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    to prawda: aplikanci pozaetatowi, nawet jeśli fuksem zdali egzamin na 5 nie powinni być brani pod uwagę przy obsadzie stanowiska sędziowskiego, bo realnie spędzili na aplikacji tyle samo czasu co aplikanci referendarscy. Roczni aplikanci sądowi hehehe

    Odpowiedz
  • fyr(2008-10-15 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    he he dobre. sobie pracuje na cały etat i jeden dzien mam wolny w tygodniu, bo sie wyrabiam... i co? kazdy z twoich przewodniczacych był taki wyrozumiały i dawał ci dzien wolny po to zeby za ciebie robić? aplik. pozaetatowi bedac na aplik dostawali tylko pół etatu asyst bo mieli formalnie aplik i sad nie chciał za nich płąicc a tu taki wyjątek ... daj sobie sposkój bunia poza tym ostatnie roczniki alik pozaetat włąśnie siedziały dzień i noc w sądzie, bo kto mądry pracował na pół etatu jak asystent i w taki włąśnie sposób nadrabiał w stosunku od tych pałnoetatowych aplikantów i tyle.

    Odpowiedz
  • as. bez apl.(2008-10-15 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    47. ty jednak jesteś niekumaty. Jaki "każdy przewodniczący"? Po co miałem chodzić na wykłady przez 5 lat, skoro moim kolegom po fachu asystentom wystarcza rok wykładów plus nauka pisania na kompie prptokołów rozprawy? Takie wielkie halo ta aplikacja, uważajcie żebyście nie pękli tak się nadymacie :)

    Odpowiedz
  • dr(2008-10-15 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    do 49 i 50 juz cie widze po godzinach teraz to juz przesadziłęs

    Odpowiedz
  • hjk(2008-10-15 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    napisz kolego dlaczego nie poszedłeś na plik. jak jesteś taki dobry tylko chcesz sie dostać od kuchni do zawodu? może na alik pozim był za słaby? to za ile zdjesz ten egzam nie chce cie martwic ale jak tak dlaje pójdzie to trafisz w "dziurę" klikuletnią gdzie nie bedzie przeprowadzany egazm sędziowksi, bo nie będzie dla kogo... za nim nowe roczniki nie skończa nowej aplik.

    Odpowiedz