Prace nad nowym modelem aplikacji przełożone do przyszłego tygodnia

14.10.2008, 17:29; Aktualizacja: 14.10.2008, 18:03

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka do przyszłej środy przełożyła swoje prace nad rządowym projektem ustawy wprowadzającej m.in. nowy model aplikacji sędziowskich. Do tego czasu uzupełniającą opinię do projektu ma złożyć Krajowa Rada Sądownictwa.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (121)

  • srunia(2008-10-14 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    asystenci orzecznicy, ale nie ci zwykli, tylko właśnie ci asystenci orzecznicy, nie ci od uzasadnień, powinni mieć mozliwość wpisu na listę sędziów bez egzaminu.

    Odpowiedz
  • Greg(2008-10-14 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    na tą listę sędziów której nie ma?! proszę bardzo!

    Odpowiedz
  • szokkkk(2008-10-14 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
    znowu ci frustraci ...
    ja już się boję lodówki otworzyć - bo wyskoczy jakiś ujadający klauzulotrzep albo zaparzacz kawy w todze do pasa ...

    Odpowiedz
  • niezłe(2008-10-14 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    1,2,3

    Bunia w 3 osobach

    Odpowiedz
  • tak_będzie(2008-10-14 20:51) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny nieodrzeczny pomysł nie wiadomo po co. Otworzy się szkółkę, w której będą szkolić takie Ćwiąkalskie albo Filary, czyli znowu nic się ci ludzie nie nauczą. Jak ich nie nauczyli na studiach, to ich nauczą na studiach bis??? Małe szanse. Za to śmietanka, superinteligenci z PO oraz genetycznie obciążeni oczywiście będą na aplikacjach notarialnych, adwokackich i radcowskich.

    Odpowiedz
  • mickey(2008-10-14 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    Aplikacje we wszelkiej formie powinnny być zlikwidowane. Jeżeli nie chcą kłopotó kadrowych to trzeba było oprzeć nabór na asystentach. Po studiach zdawali by egzamin konkursowy w razie wakatu. Po zdaniu taki osobnik zostawał by asystentem. Po iluś tam latach praktyki nabywał by prawo do startowania w egzaminie konkursowym na prokuratora czy sędziego. Egzamin państwowy poza ośrodkiem, najlepszy by zostawał sędzią lub prokuratorem. Gdyby nie zdał wracał by sobie spokojnie na asystenta. Ponieważ asystentów było by więcej niż stanowisk wyższych, byłby zapewniony stały nabór kadrowy spośród ludzi stale praktykujących. Podobnie funcjonuje to w niektórych urzędach, choć w sposób nie do końca formalny. I co najważniejsz się sprawdza. A szkółka, to chyba potrzebna jest Ćwiąkalskiemu. Może sobie weźmie tam jakieś godziny.

    Odpowiedz
  • Jonas(2008-10-14 21:06) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze, jeszcze tydzien, potem miesiac, w koncu rok. Tak sie pobujamy do nastepnych wyborow, nic nie robiac. Kazdemu cos naobiecamy, nikogo nie urazimy bo nic nie zrobimy. Polska to piekny kraj gdzie narod jest cierpliwy i w duzo rzeczy wierzy. Mnie jednak juz krew zalewa!! Niech sie w koncu zacznie cos dac. Niech uchwala te ustawe, nastepnie o nowelizacji adwokatury itd. W koncu cos powinno byc jasne, aby mozna bylo cos planowac.

    Odpowiedz
  • oszołom(2008-10-14 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    modele aplikacji sie zmieni, a w sądach i tak będzie przybywać głupich blondynek o podwójnych nazwiskach. W rejonach to juz plaga, strach pomyslec co będzie w przyszłości. Kisiel w głowie i nie tylko tam.

    Odpowiedz
  • lexpistols(2008-10-14 22:49) Zgłoś naruszenie 00

    myślę, że pomysł z ta całą szkołą jest debilny, zresztą T.K o żadnej szkole nic nie wspomniał, dotychczasowy model aplikacji był bardzo dobry, zajęcia z SSO i SSA orzekającymi na danym terenie, oczywiście jest problem co z dostępem do zawodu sędziego, T.K zakwestionował jednak te regulacje, które czyniły asesora podlegałym i zależnym w jakims zakresie od min. spr. i patrona.
    do oszołoma, znam kilka blondynek w rejonach o podwójnym, które są naprawdę doskonałymi fachowcami i ciorają pełnomocników jak dzieci.

    Odpowiedz
  • f(2008-10-15 06:11) Zgłoś naruszenie 00

    przecież ta ustawa jest tak nieżyciowa, że jak ją uchwalą, to od razu trzeba będzie ją nowelizować... nie ma co się ekscytować.

    Odpowiedz
  • marceli ptak(2008-10-15 07:16) Zgłoś naruszenie 00

    Nasz niewysoki Prezydent ją na pewno zawetuje ...

    Odpowiedz
  • @ lexpistols(2008-10-15 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ślicznym językiem operujesz lexpistols. Miej jednak na uwadze, że nie każdemu odpowiada retoryka opierana o wyrażenia "debilny"; "ciorają". Trochę taktu i więcej kultury bo jakby nie by było forum ma jednak charakter publiczny.

    Odpowiedz
  • lojer(2008-10-15 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    12 dziwisz się? ludziom już nerwy puszczają przy takim podchodzeniu do sprawy i TOTALNEJ IGNORANCJI perfidnej ignorancji ze strony włąściwych czynników ...

    Odpowiedz
  • p.o. asystenta SSR(2008-10-15 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ta ustawa przewiduje także podwyżki i dodatki orzecznicze dla asystentów?

    Odpowiedz
  • 14 - nie orzekacie Ciemniaki, wiec jaki dodatek?(2008-10-15 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    ja czegos nie rozumiem po co te wszystkie szkoly, prawo na uniwersytecie po co to ??

    Ja jestem orzecznikiem, skonczylam zaocznie administracje i od wielu lat jestem chwalonym referendarzem w wydziale cywilnym.
    Po maturze przyszlam do sadu pracowac, po 5 latach zpostalam referendarzem , pozniej uzupelnilam wyksztalcenie o studia administracyjne i tak juz zostalam...

    Nie rozumiem tego calego halo ze specjalna szkola.
    Uwazam, ze system sie sprawdzil w takim ukladzie - matura, praca w sadzie - referendarska praktyka, w miedzy czaie czas na studia w weekendy i po kolejnych kilku latach sedzia.

    Nie widze tego inaczej

    Odpowiedz
  • rodzic(2008-10-15 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    dzieciaki bo obu stronach barykady, zamiast się wykłócać o zabawki i kto jest fajniejszy, idźcie sobie do piaskownicy. Tam wasze miejsce.

    Odpowiedz
  • felix(2008-10-15 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jest jeszcze projekt prezydencki z sędzią grodzkim, który ma poparcie KRS, co z nim się dzieje, czemu go nie forsują ?!

    Odpowiedz
  • as. bez apl.(2008-10-15 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieję, że Prezydent zawetuje tę ustawę i wreszcie "lepsi" asystenci po aplikacji zaczną doceniać swoją pracę. Przypominam, że póki co asystent sędziego może po 6 latach zdawać egzamin sędziowski, jeśli został asystentem po zdanym egzaminie to nie ma szans na zostanie sędzią. Tak oto ustawodawca docenił tych samozwańczych geniuszy.

    Odpowiedz
  • bleh(2008-10-15 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    18 - Bunia daj juz spokoj bo sie niedobrze robi

    Odpowiedz